Lustro wody będzie obniżać się na wszystkich trzech stawach jednocześnie. 3 maja przed południem zatrzymany został dopływ wody na jazie na Dobrzynce, z którego woda przepływa po kolei z jednego zbiornika do drugiego. Sieci założone zostaną na największym stawie, przy ujściu wody obok kawiarni Turkus. Odłów ryb rozpocznie się prawdopodobnie około 8 -10 maja.

- Termin i sposób odłowu ryb zaproponowało zrzeszenie wędkarskie, które korzysta ze stawów – mówi Piotr Adamski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Ze względu na planowany remont stawów, w tym roku nie było zarybiania. Szacunkowo w zbiornikach może być około 1,5 tony ryb w około 10 gatunkach. Odławianiem zajmą się pracownicy ośrodka zarybieniowego PZW Okręgu Sieradzkiego. Ryby zostaną zważone, po czym przewiezione do ośrodka zarybieniowego Zalew koło Lutomierska. Tam poczekają do zakończenia prac.

- Firma robi to w ramach współpracy z MOSiR-em, więc nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Ustaliliśmy, że ryby wrócą w takiej samej ilości, w jakiej zostały zabrane. Wrócą po zakończeniu odmulania stawów, pod koniec roku – mówi dyrektor Adamski.

Zostanie powiadomiona Straż Rybacka, a także patrole policji i Straży Miejskiej, żeby nie dopuścić do odławiania ryb przez kłusowników. W dyżurach nocnych będą uczestniczyć wędkarze, którzy na co dzień korzystają ze stawów.

- Po wizji lokalnej wydaje się, że w obrębie stawów nie występują gatunki ptaków wodnych, którym spuszczenie wody w tym momencie roku mogłoby zaszkodzić. To nie jest obszar na tyle cenny przyrodniczo, żeby konieczne były oceny oddziaływania na środowisko – mówi Tomasz Przybyliński, przyrodnik i ornitolog, pracownik Muzeum Miasta Pabianic.

Miasto spełniło wszystkie formalności dotyczące remontu stawów na MOSiR-ze, ma też pozytywną opinię zarządu WFOŚ w sprawie dofinansowania projektu. Temat nie stanął na posiedzeniu rady nadzorczej 28 kwietnia. Rada podejmie decyzję w maju. 

- Nie czekając na decyzję WFOŚ, przystąpiliśmy do spuszczania wody ze stawu, żeby przygotować zbiornik do prac – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.