Bełchatowska firma Eko-Region opróżnia nasze kosze. Za tę robotę przez 18 miesięcy zapłacimy jej 7.622.078,40 zł (brutto). To 423.448 zł miesięcznie. Skoro w Pabianicach mieszka 66.360 osób, to każdy powinien zapłacić za śmieci około 6,30 zł plus opłata administracyjna. Stawka do dziś wynosiła 8 zł (segregowane) i 16 zł (niesegregowane). Dziś radni miejscy uchwalili nową stawkę. Za segregowane płacimy 6,80 zł, a za niesegregowane 13,60 zł. Stawki obowiązują już teraz, czyli od 1 lipca 2013 roku.

Pojemniki dostaliśmy za darmo.

Dziś wyszło na jaw, że w Urzędzie Miejskim na same płace nowych pracowników i dodatkowe wynagrodzenia pozostałych potrzeba aż 352.000 zł rocznie. Śmieciami zajmuje się w sumie 12 osób. W tym cztery specjalnie zatrudnione do obsługi nowej ustawy śmieciowej.

Ile kasy wpłynie do ratusza? 6,80 zł (najniższą stawkę) trzeba przemnożyć przez ilość mieszkańców, którzy złożyli deklaracje – czyli 66.047 osób. Dodatkowo będą pieniądze na śmieci niesegregowane. Tylko co dziesiąty przedsiębiorca chce segregować. Pozostali będą płacić najwyższą stawkę. To samo dotyczy wielu prywatnych kamienic i wspólnot. Do kasy miejskiej wpłyną grube miliony złotych.

Pierwszą wpłatę mamy dokonać do 10 września. Niestety, trzeba będzie jeszcze raz wypełnić deklaracje – czyli osobiście pofatygować się od Urzędu Miejskiego przy ul. Zamkowej 16. Będzie to możliwe dopiero po ogłoszeniu przez wojewodę podjętej dziś uchwały. Może to nastąpić nawet za 3 miesiące.

W ciągu półtora roku z naszego miasta trzeba wywieźć 56.000 ton śmieci. Czy Eko-Region da radę? Pierwszy tydzień działania nowej ustawy dobrze nie rokuje. Brakuje pojemników na śmieci i tych do segregacji. Nie ma informacji, kiedy śmieciarka przyjedzie przed nasz dom. Śmierdzące kosze stoją całymi dniami na ulicy przed kamienicami i domami. Wcześniej tak nie było.

 

Gdzie szukać informacji? O nowym systemie informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego przy ul. św. Jana 4, II piętro, pokój nr 21. Tutaj dostaniemy też ulotki, jak segregować śmieci oraz broszurkę o prawach i obowiązkach mieszkańców.

W sprawie opłat, rozliczeń i windykacji idziemy do Wydziału Podatków i Opłat przy ul. Zamkowej 16, I piętro, pokój nr 15.

Na stronie internetowej urzędu www.um.pabianice.pl znajdziemy wszystkie informacje dotyczące nowego systemu gospodarowania odpadami.

Pół roku temu radni dostali uchwałę, w której mieliśmy płacić za śmieci 10 i 20 zł. To miały być tylko szacunkowe kwoty. Na wniosek radnych prezydent stawki zmniejszył do 8 i 16 zł. Obiecał wtedy, że jak będzie po przetargu, to jeszcze raz wyliczy stawkę. Nie zrobił tego, choć przetarg wypadł bardzo korzystnie dla Pabianic. Eko-Region zaproponował stawkę o 30 procent niższą niż przewidywano. Nawet na dzisiejszej sesji prezydent Zbigniew Dychto apelował o pozostawienie stawek bez zmian.

- W grudniu będziemy wiedzieć, na czym stoimy. Poczekajmy. Jak się okaże, że wzięliśmy za dużo, to oddamy ludziom te pieniądze – mówił.

Ale nikt go nie słuchał. Dlaczego prezydent sam wcześniej nie zaproponował obniżki do 7 zł? Nie chce powiedzieć. Zasłania się jednym zdaniem: „Nie wiadomo, jak to wyjdzie”.

 

więcej o śmieciach, czy jak segregować, gdzie wyrzucać w papierowym wydaniu Życia Pabianic. Można je kupić też tutaj: www.zyciepabianic.pl/prenumerata/wydanie/832.html