- Będziemy głosować w tych samych miejscach, jak przy poprzednich wyborach – wyjaśnia Adam Marczak, pełnomocnik prezydenta do spraw wyborów. - Zmiana rejonu dotyczy tylko mieszkańców ulic Borowej i Granicznej, którzy będą teraz głosowali w Szkole Podstawowej nr 17.

Do głosowania dostaniemy książeczkę składającą się z 10 list. Będzie na nich 100 nazwisk.

- Głos jest ważny, jeśli postawimy znak „x” przy jednym nazwisku – tłumaczy Marczak.

Dotacja państwowa na zorganizowanie wyborów to 40.175 zł. Kolejne 50.000 zł pochłoną diety osób zasiadających w komisjach, liczących głosy w urzędzie i przygotowujących wybory w mieście. Członkowie komisji zarobią po 135 zł, przewodniczący po 165 zł, a ich zastępcy po 150 zł. Informatycy obsługujący poszczególne okręgi wyborcze dostaną od 80 do 100 zł.

- W każdym okręgu informacja o zliczonych głosach będzie w nocy wysyłana Internetem do Łodzi, ale przewodniczący komisji i tak będą musieli przywieźć karty i raporty z głosowania do urzędu – tłumaczy. - Nie wiadomo, ilu eurodeputowanych wybierzemy z naszego regionu. Zależy to od wyników wyborów.

58.106 pabianiczan może głosować.

Wśród kandydatów na europosłów są też pabianiczanie.

Marcin Bugajski pochodzi z Pabianic. To kandydat PO. Ma 32 lata. Jest prawnikiem – ukończył Wydział Prawa i Administracji, specjalista w zakresie funduszy europejskich. Prowadzi własną firmę. Członek Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” i Platformy Obywatelskiej. Prezes stowarzyszenia „Fundusze dla Regionu – Regionalni”, radny Rady Miejskiej w Łodzi. Pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Departamentu ds. Regionalnego Programu Operacyjnego. Teraz prowadzi własną firmę. Członek Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” od 1999 roku do 2007 roku. W Platformie Obywatelskiej od początku jej istnienia. Na liście PO znajdą się: Jacek Saryusz-Wolski, Jan Krysiński, Joanna Skrzydlewska, Mirosław Bulzacki, Ludomir Pencina, Mateusz Włodarczyk, Grzegorz Haraśny, Janusz Pawlak, Robert Zakrzewski, Marcin Bugajski.

Radosław Żurawski ma 55 lat. Jest dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury. To filolog rosyjski, magister sztuki. Mówi po niderlandzku, rosyjsku, niemiecku i francusku. Na liście PiS są również: Urszula Krupa, Janusz Wojciechowski, Marek Matuszewski, Marek Michalik, Wiesław Dobkowski, Piotr Grabowski, Anna Grabek, Łukasz Gędek i Konrad Kłopotowski.

Pabianiczanin, były rzecznik starosty, wiceprzewodniczący Zarządu Rady Powiatu SLD w Pabianicach Tomasz Jura jest na liście kandydatów SLD do Parlamentu Europejskiego.Teraz prowadzi Agencję Reklamy Tomis. Ma 33 lata. Jest absolwentem II LO. Oprócz niego na liście SLD będą: Jolanta Szymanek-Deresz, Grzegorz Matuszczak, Irena Nowacka, Mieczysław Teodorczyk, Bogdan Bujak, Bogdan Runowski, Sławomir Granatowski, Sławomir Komodzielski, Anna Adamska-Makowska.

Na liście PSL jest 35-letni Zbigniew Stasiak. Jest dyrektorem Agencji Rynku Rolnego w Łodzi i radnym Gminy Pabianice. Mieszka w Żytowicach. Jest synem byłego posła Wiesława Stasiaka, prezesa GS.

 

Po niedawnych podwyżkach uposażeń, europoseł będzie dostawał miesięcznie 7,6 tysięcy euro diety (za 16 dni pracy w miesiącu) plus zwrot kosztów podróżowania. Na prowadzenie biura poselskiego dostanie dodatkowo 4.000 euro miesięcznie.