W postulatach wywieszonych na drzwiach szkół domagają się podwyżek płacy o 10 procent, zapewnienia miejsc pracy oraz warunków pracy i płacy do 2022 roku.

– Nasze postulaty związane są z reformą szkolnictwa, którą wprowadza rząd – wyjaśnia Elżbieta Dyba, szefowa Zarządu Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pabianicach. – W całym powiecie deklarację przystąpienia do strajku złożyło około 380 nauczycieli.

W Pabianicach (dane na godz. 9.00) do strajku w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach przystąpiło 214 nauczycieli.

– To pewna liczba – zapewnia Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim.– Znam nazwiska strajkujących, bo złożyli deklaracje o przystąpieniu do strajku. Za nieprzystąpienie do pracy w dniu dzisiejszym nie otrzymają oni wynagrodzenia.

W Pabianicach nie strajkują: SP 3, 5, 9 oraz przedszkola - 4, 6, 8, 11,13 i 15.

W Przedszkolu Miejskim nr 5 przy ul. Zamkowej strajkują wszyscy nauczyciele i 3 osoby z pomocy. Razem 10 osób.

Dwójką dzieci, które rodzice przyprowadzili do przedszkola, zajmowała się dyrektorka. Pozostałe 120 maluchów nie pojawiło się. 

Do Szkoły Podstawowej nr 8 przyszedł tylko jeden z 213 uczniów.

- To chyba najlepiej świadczy o tym, że rodzice nas popierają – mówi Sylwia Stankiewicz, prezes ogniska ZNP przy SP8 i przewodnicząca komitetu strajkowego.

W „Ósemce” strajkuje wszystkich 16 nauczycieli. 

W strajku biorą udział nauczyciele wszystkich trzech gimnazjów, pięciu podstawówek nr 1, 8, 13, 14, 17 i dwóch szkół średnich - ZS nr 1 i 3. Za strajkiem w "jedynce" na 29 było 17 nauczycieli, a w "trójce" 26. Finalnie w ZS 3 strajkuje 29 z 40 nauczycieli. I i II LO oraz ZS specjalnych nie strajkują.

– W gimnazjach o godz. 9.00 nie było ani jednego ucznia, w podstawówkach odliczyło się 7 uczniów, a w strajkujących przedszkolach jest teraz 79 dzieci. W PM 2 - dwoje dzieci, w PM 12 - 7, w PM 14 - 15, a w PM 16 - 55 dzieci – wylicza Boryń. – W strajkujących szkołach i przedszkolach dyrektorzy zapewnili opiekę uczniom, którzy przyszli do placówek. Nie wszyscy nauczyciele biorą udział w strajku.

W Gimnazjum nr 3 strajkuje połowa nauczycieli, a w Gimnazjum nr 2 - ośmioro na 20 nauczycieli.

Nauczyciele z SP 13 napisali list otwarty w tej sprawie.

- W związku z powoływaniem się przez media wyłącznie na postulat płacowy nauczycieli, przesyłamy Państwu list otwarty nauczycieli protestujących w naszej szkole - argumentują.