Mszę zamówiły władze miasta i powiatu. Polecały Bogu sprawy lokalne i dziękowały za wszystkie pozytywne wydarzenia. O tym mówił również podczas kazania ks. Marek Wochna, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

- Polecam sprawy miasta i powiatu Maryi, bo to jest również jej święto. To jej powierzono w opiekę cały naród – mówił.

Po mszy delegacje zgromadziły się przed pomnikiem. Tam były przemówienia, które wygłosili: Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego oraz Andrzej Żeligowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- O Konstytucji 3 maja powiedziano i napisano już bardzo wiele. Bez wątpienia jednak można stwierdzić: i jej myśl polityczna, i legenda w dalszym ciągu stanowią źródło inspiracji dla następnych pokoleń – mówił Wlaźlak.

- Niech się święci trzeci maja – dodał Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Nie było tłumów. Pogoda trzeciego maja dopisała i widać było, że większość pabianiczan wybrała inną formę spędzenia wolnego dnia. Nielicznie przybyła również młodzież szkolna.

- Zachęciła nas do udziału w uroczystościach nasza nauczycielka. Nie wiedziałam do tej pory, jak to wygląda i cieszę się, że tutaj jestem. W szkole bierzemy udział w projekcie „Nowoczesny Patriotyzm”, więc powinniśmy również znać dobrze historię naszego kraju – mówi Natalia Wawrzyniak, uczennica z Zespołu Szkół nr 3.

Później delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta OSP z Górki Pabianickiej.

3 maja to narodowe święto, które ustanowiono na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Było to w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Jako święto narodowe, 3 maja jest dniem wolnym od pracy.