Tradycyjnie msza święta odbyła się w kościele św. Mateusza. Uczestnicy dziękowali za to, że żyjemy w wolnym kraju i modlili się, aby tak pozostało.

- Naszą konstytucją powinna być ewangelia. Ta jest niezmienna – mówił ksiądz Paweł Kutynia, proboszcz parafii św. Mateusza.

Potem uroczystości przeniosły się pod pomnik Niepodległości. Tam okolicznościowe przemówienia wygłosili: Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu.

- Obchody święta niech będą również refleksją w kontekście czasów w jakich żyjemy. Niedawno bo rok temu nie mogliśmy się spotkać publicznie przez pandemię. W tym roku święto to odbywa się na tle okrutnej agresji Rosji na Ukrainę. Czasów, które pokazują jak ważna jest wolność i niepodległość – mówili.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, ugrupowania kombatanckie, służby mundurowe, delegacje instytucji kultury oraz młodzież szkolna. Tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem.

Podczas uroczystości rozdano nagrody zwycięzcom konkursu na temat obowiązującej Konstytucji RP. Otrzymali je uczniowie z II LO: I miejsce – Joanna Skowronek, II miejsce – Wojciech Wieczorek, III miejsce – Marta Żuber. Konkurs zorganizowano z okazji 25-lecia uchwalenia konstytucji. Inicjatorem był Gracjan Majewski, student prawa na Uniwersytecie Łódzkim.

Grała orkiestra dęta z Górki Pabianickiej.