Na ścianie kamienicy widać już szkic świątyni oraz tło. Malowidło będzie w odcieniach szarości, w pocztówkowy klimacie.

- Liczę, że o poniedziałku zajmę się samą synagogą. Do czwartku mural powinien być gotowy – mówi autor, Adam Wirski.

Zaciekawieni pabianiczanie zaglądają na ul. Bóźniczną i obserwują postępy prac nad malowidlem. Kilka dni temu skwerek został uporządkowany. Będzie też odpowiednio zagospodarowany.

- Pomysł jest bardzo fajny. Poza tym, niezależnie od tego, co by Kruk namalował, cieszę z tej inicjatywy i mam nadzieję, że w końcu będzie tu porządek – usłyszeliśmy od mieszkańca sąsiedniej posesji.

Na tej samej ścianie zawiśnie nowa tablica. Napis na niej będzie brzmiał:

„W tym miejscu od 1847 roku stała synagoga służąca żydowskiej społeczności Pabianic. Zdewastowany przez nazistów podczas drugiej wojny światowej budynek rozebrano w 1960 roku. Pamięci pabianickich Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta Maj 2022/Ijar 5782”.

Wygląd pustego placu przy ul. Bóźnicznej 4 zmienia swój wygląd za sprawą zbliżającej się 80. rocznicy likwidacji getta w Pabianicach. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Przez lata był w opłakanym stanie. Okoliczni mieszkańcy notorycznie wystawiali tam wszelkiej maści śmieci – nawet mimo zakazu.

O obecności synagogi w tym miejscu świadczyła jedynie tablica zawieszona na ścianie sąsiedniego budynku. W latach 90-tych ubiegłego wieku zawiesiło ją tajemnicze „ziomkostwo”. Jednak wyryta na niej informacja o losach bożnicy miała niewiele wspólnego z rzeczywistością.