Z tej okazji w naszym mieście organizuje się uroczystości i wydarzenia im towarzyszące. Będzie to połączenie inicjatyw – miejskich i społecznych. Bogaty harmonogram wydarzeń można znaleźć TUTAJ.

Przy ul. Bóżnicznej, gdzie kiedyś stała synagoga, rozpoczęły się prace porządkowe. Zniknęła tablica, która od początku lat 90. ubiegłego wieku informowała, że budynek "zburzyli oprawcy hitlerowscy w holokaust". Ufundowało ją tajemnicze "ziomkostwo miasta Pabianic" z okazji 50. rocznicy likwidacji pabianickiego getta. W miejsce starej zostanie zamontowana nowa tablica z poprawnym napisem:

„W tym miejscu od 1847 roku stała synagoga służąca żydowskiej społeczności Pabianic. Zdewastowany przez nazistów podczas drugiej wojny światowej budynek rozebrano w 1960 roku. Pamięci pabianickich Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta Maj 2022/Ijar 5782”.

Przycięto gałęzie rosnących w pobliżu drzew i wygrodzono krawężnikiem fragment terenu. Wkrótce ma być przygotowana ściana, na której powstanie mural przedstawiający synagogę. Namaluje go Kruk.