- To najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów - zapewnia Anna Gręda, naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach.

W PIT-WZ podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, o podwyższonych kosztach uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań, tj. do 30 kwietnia. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Usługa dotyczy zeznań PIT-37.

Od 15 marca dostępna jest także usługa PFR, dzięki której podatnicy nie muszą sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych dokumentów (PIT-11, PIT-8C, PIT-R), które dostali od płatników, czy informacji od organów rentowych (PIT-40A/11A). Te informacje wprowadza administracja podatkowa

- Po pobraniu PFR pozostaje tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić zeznanie o ewentualne ulgi i odliczenia oraz przekazać 1% na organizację pożytku publicznego i zeznanie jest gotowe do wysłania - dodaje naczelnik.

PFR jest dostępny na Portalu Podatkowym. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i podatnicy składający zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Za pomocą usługi PFR można złożyć zeznanie PIT-37 i PIT-38.

Podatnicy mogą również skorzystać z formularza PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Jest on przeznaczony dla tych podatników, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Takie osoby nie muszą już składać zeznania podatkowego. Teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku. PIT-OP można złożyć elektronicznie lub papierowo. Oświadczenie za rok 2017 można składać do 30 kwietnia.

Uwaga! 26 i 27 kwietnia godziny pracy urzędów skarbowych będą wydłużone.

Jak co roku, w Centrum Obsługi Urzędu Skarbowego w Pabianicach przygotowano specjalne stanowiska komputerowe do składania zeznań, za pomocą których można samodzielnie lub z pomocą pracownika urzędu przesłać zeznanie roczne drogą elektroniczną. Podobne stanowiska dostępne są także w innych urzędach skarbowych. Składając PIT przez internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze. Nie trzeba przy tym drukować formularza, wypełniać go odręcznie czy kupować znaczka pocztowego.

Kampanii Szybki PIT towarzyszy strona internetowa www.szybkipit.pl. Zawiera ona aktualności, broszury informacyjne Ministerstwa Finansów i informacje o sposobach rozliczeń rocznych przez internet. Podatnicy mogą również szybko i łatwo zadać pytanie – za pomocą usługi Zadaj pytanie ekspertowi.