Pabianiczanie, którzy złożyli wnioski i zostali pozytywnie zweryfikowani, mogą kupić węgiel po 1.970 zł za tonę niezależnie od rodzaju. Tyle samo kosztuje groszek, orzech czy kostka. Węgiel przyjeżdża z polskich kopalń, a ZEC zajmuje się jego dystrybucją. Mieszkańcy mogą odebrać węgiel własnym transportem.

Pierwszy etap sprzedaży zakończono w ubiegłym roku. Od 2 stycznia 2023 Urząd Miejski kontynuuje przyjmowanie wniosków o zakup węgla.

Wniosek dotyczy zakupu drugiej transzy, czyli kolejnej 1,5 tony na gospodarstwo domowe. Jeśli ktoś nie wykorzystał limitu 1,5 tony opału przysługującej w pierwszym okresie, tj. do 31.12.2022, w nowym wniosku za okres od 1.01.2023 może wykazać ilość pozostałą do zakupu.

Największe zapotrzebowanie jest na węgiel typu kostka i groszek. Węgiel pochodzi z polskich kopalni. ZEC prowadzi dystrybucję zależnie od wielkości dostaw otrzymanych od Polskiej Grupy Górniczej.

Kolejne dostawy orzecha, kostki spodziewane są do połowy stycznia 2023.

– 9 stycznia dostaliśmy 70 ton kostki i 230 ton orzecha – informuje Krzysztof Mondzielewski, prezes ZEC. - Czekamy na ekogroszek.

Mimo dość łagodnej zimy, zainteresowanie tańszym węglem nie słabnie.

- Dziennie obsługujemy po 50-70 osób, wydajemy po 60-70 ton węgla – informuje prezes.

Zmieniły się zasady sprzedaży. W grudniu ubiegłego roku przepisy mówiły o możliwości zakupu 3 ton w częściach po 1,5 tony.

– Teraz można otrzymać całe 3 tony, jeśli wcześniej nie kupiło się jej części – tłumaczy prezes Mondzielewski.

Niewiele osób się na to decyduje, bo choć węgiel jest w preferencyjnej cenie, to 3 tony kosztują ponad 5.900 zł.

W ubiegłym roku PGE dostarczyło do Pabianic 1.000 ton węgla w różnych frakcjach. W tym roku zamówiliśmy 2,5 tys. ton kostki, orzecha i ekogroszku. Dostawy są sukcesywne. Do końca stycznia na naszą bocznicę przyjadą dwa pociągi z tańszym węglem.

Na brak opału nie narzeka także ciepłownia miejska.

- Mamy ponad 8 tysięcy ton na składzie. Spodziewamy się 4 pociągów z ładunkiem po 2,2 tys. ton – ujawnia Mondzielewski. - Robimy wszystko, by węgla nam nie zabrakło.

Opierając się o liczbę złożonych wniosków o dodatek węglowy i deklaracji CEEB szacuje się, że w Pabianicach o zakup tańszego węgla mogłoby wystąpić około 5 tys. gospodarstw domowych, co oznacza dystrybucję ok. 15 tys. ton węgla. Życie weryfikuje te liczby. W 2022 r. Urząd Miejski przyjął 1.184 wnioski o zakup węgla (w tym 6 wniosków odrzucono).

Do 10 stycznia wpłynęło 210 nowych wniosków, które są na bieżąco weryfikowane. W większości składają je osoby, które nie skorzystały z możliwości zakupu w poprzednim roku.