Od 2002 do 2022 roku wydał 1.134 legitymacje studenckie. Wszyscy ich właściciele zaliczyli studia. To jedyna taka uczelnia, na której nie ma egzaminów, a na zajęcia przychodzi się dla przyjemności.

– W mijającym roku akademickim mieliśmy 240 słuchaczy, 40 osób wzięło udział w zajęciach po raz pierwszy – wyliczała Ewa Wadowska-Filarska, prezeska UTW w Pabianicach podczas uroczystości w MOK-u. – Znakomita większość studentów to kobiety. Panów jest niewielu.

Prezes Filarska jest studentką od 12 lat. Większy staż miała jej mama Mirosława Wadowska, która zapisała się na studia w 2003 roku. Dostała legitymację nr 34.

Jak się dowiedzieliśmy, są w UTW tzw. „wieczni studenci”. Studiują od początku istnienia pabianickiej uczelni.

– Jest pięć osób z rocznika 1940, które działają w naszym stowarzyszeniu od początku jego istnienia – wyjaśnia prezes Filarska. – Dziś mają ponad 80 lat, ale wciąż są ciekawi świata.

W poniedziałek w sali MOK (stałej siedzibie uniwersytetu) odbyła się uroczystość zakończenia kolejnego roku akademickiego 2022/2023 i podsumowanie 20 lat istnienia uczelni. Nie obyło się bez nagród i wyróżnień. Tytuł honorowych studentów nadano 18 osobom. Przyznano też tytuł zasłużonego dla UTW Arkadiuszowi Jaksie, radnemu Rady Powiatu Pabianickiego.

Uniwersytet powstał w 2002 r. z inicjatywy prezydenta Pabianic prof. Jana Bernera, a jego pierwszą prezeską była Lidia Berner (żona prezydenta).

– W 2003 roku, kiedy powstawał UTW w Pabianicach, byłem radnym miejskim. Bardzo zainteresował mnie ten projekt, ciekawe wykłady, cenienie wykładowcy i możliwość rozwoju– wspominał starosta Krzysztof Habura. – Poszedłem wtedy od pani prezes Lidii Berner i powiedziałem: "Pani prezes, czy ja mógłbym się też zapisać?" A na to pani prezes: " Wie pan, panie Krzyśku, pan jako taki 46 - letni facet jeszcze nie dorósł do tego Uniwersytetu". Dziś już dorosłem i mogę być jednym z Was. To tylko kwestia czasu. Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim uhonorowanym. Uniwersytetowi życzę, aby prężnie działał, rozwijał się, rósł w siłę, aby słuchaczy było jak najwięcej. Gratuluję, tego pięknego jubileuszu i życzę kolejnych, równie wspaniałych".

Celem statutowym „uczelni” jest rozwój sprawności intelektualnej i fizycznej ludzi starszych poprzez edukację i aktywizację społeczną słuchaczy. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów w różnych placówkach. Słuchacze uniwersytetu działają też w sekcjach i zespołach zainteresowań, między innymi w sekcji malarskiej, turystycznej, tańca towarzyskiego, gimnastycznej czy opieki koleżeńskiej.