ad

Z uwagi na sytuację epidemiczną uroczystości miały charakter kameralny. O godz. 18.00 odprawiono mszę świętą w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe.

Po mszy złożono kwiaty pod tablicą, która jest umieszczona po prawej stronie od wejścia do kościoła. Tablica została ufundowana w 2011 roku.
Jest poświęcona ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, a w szczególności pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii i prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Honorowego Obywatela Pabianic.

Dzisiejsze obchody zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Powiat Pabianicki.

- Każdego roku 10 kwietnia to dla mnie bardzo trudny dzień. Zawsze wraca pamięć 10 kwietnia 2010, też to była sobota jak dziś w 2021 roku. Byliśmy pamiętam na uroczystościach w WSHE w Pabianicach. Trwała uroczystość, nagle ktoś odczytał pierwszy sms … potem kolejne informacje docierały. Niedowierzanie i szok … totalny szok. Uroczystość przerwano i każdy dzwonił gdzie tylko mógł, aby zdobyć wiarygodne informacje. Niestety informacje nie były dobre. Prezydent RP Lech Kaczyński oraz cała delegacja zginęli w katastrofie lotniczej. Szybko wróciliśmy do domów i włączyliśmy telewizory szukając dalszych informacji. Niestety potwierdziły one najgorsze. Ogromna strata dla naszego narodu stała się faktem - wspomina Włodzimierz Stanek z Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Powiat Pabianicki. - Dziś 10 kwietnia 2021, całe 11 lat po tragicznych wydarzeniach wspomnienia wracają. Ciągle nie znamy całej prawdy co wtedy się stało, wrak samolotu ciągle znajduje się na terenie Rosji. To co możemy zrobić my mieszkańcy Pabianic to pamiętać … i pamiętamy.

Z powodu pandemii koronawirusa obchody były skromne. Odbyły się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.