- Mamy nadzieję, że powrót do szkół będzie możliwy od września. Na razie uznaliśmy, że na ostatnie dni roku szkolnego, które zostały pozostawiamy obecną formę nauczania – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

6 maja rozpoczęło się powolne odmrażanie oświaty. Wtedy umożliwiono powrót dzieci do przedszkoli i żłobków. Następnie od 18 maja wprowdzono możliwość odbywania przez uczniów szkół zawodowych zajęć praktycznych. 25 maja ruszyła szkoła dla klas 1-3 i konsultacje dla uczniów przygotowujacych się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Od dziś (1 czerwca) wszyscy uczniowie mogą korzystać z konsultacji indywidualnych, lub w małych grupach.

Wiadomo już, że lekcji nie będzie do 26 czerwca. Tego dnia odbędą się zakończenia roku szkolnego. Prawdopodobnie odbędą się one online.

Nadal jest możliwość otrzymywania zasiłku opiekuńczego na dzieci do 8-go roku życia.

Konferencja prasowa poświęcona organizacji roku szkolnego odbyła się 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka. Dariusz Piontkowski, minister edukacji złożył życzenia wszystkim najmłodszym. Mówił również o organizacji wypoczynku letniego. Dzieci i młodzież będą mogli wyjechać na kolonie, czy obozy. Będzie ich jednak o wiele mniej, niż w latach ubiegłych.

- Mamy obecnie zgłoszenia na 25 tysięcy dzieci. Dla porówniania powiem, że w roku ubiełym w wypoczynku letnim wzięło udział milion 200 tysięcy dzieci – dodał Piontkowski.

Dzieci będą przede wszystkim wyjeżdżały na obozy i kolonie w kraju. W ubiegłych latach pod tym względem było podobnie.

- Na dofinansowanie wakacji jest ok. 28 milionów złotych – zapewnił Piontkowski.

W pierwszej kolejności dofinansowanie jest przeznaczone dla dzieci z pieczy zastępczej oraz tych, które są w trudnej sytuacji materialnej.

Na wakacjach ma być bezpiecznie. Będzie to sprawdzał sanepid i kuratorium. Wydano specjalne wytyczne, w których są wskazówki zarówno dla rodziców, jak i dla organizatorów wypoczynku.

- Dziecko na kolonie nie powinno jechać chore – mówił Dariusz Piontkowski. - Organizator będzie miał szereg ograniczeń związanych z organizacją wypoczynku. Na przykład rodzice nie będą mogli odwiedzać dzieci. Jeśli będzie wyjście na plażę to będzie musiała być strefa wydzielona dla danej grupy dzieci.

Będzie możliwość organizowania półkolonii letnich.