Egzaminy w całym województwie zdaje ponad 17 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. W Pabianicach tegorocznych absolwentów szkół średnich jest 497.

Maturę 2023 rozpoczął egzamin pisemny z języka polskiego. W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach - inne arkusze egzaminacyjne rozwiązują maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących (zdają w nowej formule 2023r.), a inne maturzyści z czteroletniego technikum (zdają w starej formule z 2015r.).

Punktualnie o godzinie 9.00 zasiedli przed arkuszami z języka polskiego. Absolwenci liceów, którzy zdają w formule 2023 mieli na napisanie pracy 240 minut.

– W mojej szkole wszyscy zdali i wszyscy przystąpili do egzaminu maturalnego – informuje Krzysztof Zajda, dyrektor II LO w Pabianicach.

Jest kilkoro absolwentów II LO, którzy zdają egzamin w formule 2015 roku. Większość zdaje w formule 2023 r.

– Jak przyznali tematy ich nie zaskoczyły – dodaje dyrektor Zajda.

A jakie były tematy rozprawek na maturze 2023 w liceach.

Człowiek - istota pełna sprzeczności. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem.

Absolwenci techników natomiast, którzy dostali arkusze z formule 2015 – mieli na napisanie egzaminu 170 minut. " Pan Tadeusz" oraz "Przedwiośnie" to tematy, z którymi musieli się zmierzyć.

- W naszej szkole do egzaminu dojrzałości podeszło 46 uczniów - mówi Paweł Szałecki, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Pabianicach. - Pierwszy dzień minąła spokojnie, uczniowe raczej byli zadowoleni. 

W piątek, 5 maja maturzyści przystąpili do egzaminu z języka obcego, w większości szkół jest to angielski.

- Tylko jedna osoba zdaje języka niemiecki – dodaje dyr Zajda.

Po weekendowej przerwie, w poniedziałek maturzyści będą zmagać się z królową nauk-matematyką.

Obowiązkowo trzeba też przystąpić do egzaminów ustnych - z języka polskiego i z języka obcego. Aby otrzymać świadectw dojrzałości trzeba wszystkie egzaminy obowiązkowe zdać na co najmniej 30 procent. Należy też przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.