Państwo powinno finansować leczenie niepłodności Polaków – mówią członkowie Platformy Obywatelskiej i zbierają podpisy pod obywatelskim projektem refundacji procedury in vitro.

W Pabianicach kilkadziesiąt osób już się podpisało. Dlaczego? Bo w dzisiejszych czasach tysiące par bez leczenia nie doczeka się upragnionego potomstwa. W latach 2013-2016 funkcjonował program, dzięki któremu z in vitro na świat przyszło ponad 22 tysiące dzieci. To naukowo potwierdzona metoda leczenia niepłodności znana na całym świecie.

- Gdy PiS doszedł do władzy, zlikwidował ten pogram i w ten sposób pozbawił wiele polskich rodzin nadziei na posiadanie dziecka – mówi Krzysztof Rąkowski, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

Z badań wynika, że około 1,5 miliona par w Polsce cierpi z powodu niepłodności. To 3 miliony Polaków, którzy marzą o powiększeniu rodziny. Dlatego od 4 lat program dofinansowania in vitro funkcjonuje w powiecie pabianickim.

- Widząc bezradność młodych ludzi wdrożyliśmy pięcioletni projekt, z którego skorzysta w sumie 125 par – mówi Krzysztof Habura, Starosta Pabianicki. - Dotacja na leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyczyniła się do tego, że w ciągu 4 lat w powiecie urodziło się już 32 dzieci. Dlatego trzeba wspierać takie programy, które pozwalają spełnić Polkom i Polakom marzenia o potomstwie.

- Państwo musi przywrócić wsparcie finansowe dla wszystkich zainteresowanych tą procedurą, dla wszystkich marzących o swoich dzieciach. To sprawa fundamentalna i priorytetowa – stwierdził Dawid Zakrzewski.

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem finansowania metody in vitro rozpoczęła się w naszym kraju 18 listopada. 

W Pabianicach zbierano je w miniony piątek przy wejściu na Lewityn, w sobotę na rynku przy Moniuszki, a w poniedziałek przy SDH-u. Podpisy zbierali działacze pabianickiej Platformy Obywatelskiej. Wśród nich są: Seweryna Gabara- Rąkowska, Monika Pawlak-Szpotan, Maria Wróbel, Mariusz Grzegorz, Gabriel Grzejszczak, Arkadiusz Jaksa, Michał Michalski, Krzysztof Habura, Krzysztof Rąkowski, Grzegorz Rechciński, Łukasz Stencel, Dawid Zakrzewski oraz poseł Dariusz Joński. 

W najbliższych dniach podpisy będą zbierane:

  • środa 23.11, o godz. 16:00 przy SDH
  • piątek 25.11, o godz. 16:00 przy SDH 
  • sobota 26.11, o godz. 10:00 na ryneczku na Bugaju.

Swój głos można oddać również poprzez stronę: takdlainvitro.pl

Więcej szczegółów dotyczących pabianickiej zbiórki podpisów pod projektem ustawy można znaleźć na portalu Facebook na profilu: https://www.facebook.com/platformaobywatelska.pce . Zapraszamy do kontaktu podpisypo@gmail.com.

Przeczytaj też: Dzięki metodzie in vitro mamy 32 małych pabianiczan.