Warszawa – utrudnienia w ruchu w związku z uroczystościami żałobnymi.
Kilka tysięcy policjantów komendy stołecznej Policji czuwać będzie nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości żałobnych Pary Prezydenckiej i pozostałych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W Warszawie porządek zapewnią policjanci prewencji, ruchu drogowego, funkcjonariusze umundurowani i po cywilnemu.

W najbliższą sobotę w związku z planowanymi na godz. 12.00 uroczystościami żałobnymi na pl. Piłsudskiego wyłączony zostanie z ruchu drogowego od godz. 6.00 do 16.00 rejon ścisłego centrum ograniczony ulicami: Wisłostrada, al. Jerozolimskie, al. Jana Pawła i al. Solidarności (ruch na tych ulicach zostanie dopuszczony). W samo południe na pl. Piłsudskiego zacznie się państwowy ceremoniał pożegnalny, a godzinę później – msza żałoba ku pamięci 96 ofiar katastrofy. Ołtarz stanie w pobliżu krzyża papieskiego. Po obu stronach ołtarza wyznaczone zostały sektory dla rodzin zmarłych oraz dla władz państwowych i gości zagranicznych. Zaplanowano również sektor dla niepełnosprawnych u zbiegu ul. Wierzbowej i Marszałka Focha. Do pozostałych sektorów wstęp będzie wolny. Dla uczestników uroczystości żałobnych przygotowane zostaną telebimy.

W związku z budową ołtarza na pl. Piłsudskiego w nocy z środy na czwartek zamknięto przejazd przez ten plac – nie będzie możliwy przejazd od ul. Mazowieckiej do ul. Moliera. Zamknięta została ul. Królewska od skrzyżowania z Marszałkowską do skrzyżowania z ul. Krakowskie Przedmieście oraz odcinek ul. Mazowieckiej pomiędzy Traugutta a Królewską. Możliwy będzie objazd Teatru Wielkiego ulicami Wierzbową i Moliera.

W nocy z czwartku na piątek w całości zostanie zamknięta ul. Senatorska na odcinku Miodowa - pl. Bankowy. Jednocześnie wprowadzony zostanie zakaz parkowania w obszarze Świętokrzyska – Marszałkowska - Trasa W-Z – Browarna – Topiel - Tamka.

W nocy z piątku na sobotę z ruchu zostanie wyłączony obszar zamykający się ulicami al. Jerozolimskie - al. Jana Pawła II - Trasa W-Z - Wisłostrada.

Sobota 17 kwietnia

Utrudnienia dla kierowców:

Od początku dnia dla samochodów osobowych zostaną zamknięte ciągi:
- ul. Marszałkowska (al. Jerozolimskie - al. Solidarności)
- ul. Świętokrzyska - Tamka (Kruczkowskiego - rondo ONZ)
- Królewska (pl. Grzybowski - Marszałkowska)
- Emilii Plater (Al. Jerozolimskie - Świętokrzyska)
- Trasa W-Z - przed uroczystością (Wisłostrada - al. Jana Pawła II), a po uroczystości (Dw. Wileński – al. Jana Pawła II)
- ulice poprzeczne na wschód od al. Jana Pawła II (pomiędzy rondem ONZ a al. Solidarności)
- ul. Szpitalna
- ul. Zgoda
- ul. Mazowiecka
- ul. Krucza (krótki odcinek na północ od al. Jerozolimskich)

Utrudnienia komunikacyjne:

W sobotę utrudnienia czekają także komunikację miejską. Wyłączone dla transportu zbiorowego zostaną ciągi komunikacyjne:

- Marszałkowska (Stawki – pl. Zbawiciela)
Tramwaje nie będą jeździły Marszałkowską od początku kursowania, a autobusy zostaną wycofane ok. południa, niewykluczone są wcześniejsze wyłączenia w razie dużego ruchu pieszych. Objazdy zostaną poprowadzone przez al. Jana Pawła II.

- Al. Jerozolimskie
Ulica będzie zamykana okresowo, na czas przejazdu delegacji zagranicznych przez Krakowskie Przedmieście.
- Świętokrzyska
Przed uroczystościami ulica będzie zamykana okresowo, na czas przejazdu delegacji przez Krakowskie Przedmieście. W czasie dłuższego zamknięcia po uroczystościach, objazd zostanie poprowadzony przez Emilii Plater i Al. Jerozolimskie.
Ruch tramwajowy zostanie wyłączony w południe. Natomiast już od samego rana nieczynne będą przystanki STARE MIASTO. Autobusy zostaną wycofane w momencie zakończenia uroczystości.

We wszystkich miejscach, gdzie będą obowiązywać ograniczenia, obecni będą policjanci ruchu drogowego, którzy poinformują kierowców o objazdach. Funkcjonariusze apelują też do właścicieli aut o parkowanie tylko w dozwolonych miejscach.

Na uroczystości żałobne do stolicy przybędzie kilkaset tysięcy osób z kraju i zza granicy. Dlatego też dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości stołeczni policjanci obecni będą na lotnisku, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w metrze. Umundurowani i po cywilnemu będą czuwać nad osobami, które przyjadą pożegnać ofiary katastrofy. Policję wspierać będą harcerze, strażacy, strażnicy miejscy i żandarmeria wojskowa.

W Komedzie Stołecznej Policji została uruchomiona specjalna linia telefoniczna dla wszystkich tych, którzy przyjadą w sobotę na uroczystości żałobne na Placu Piłsudskiego. Pod numerem telefonu 0-22 603-80-02 policjanci będą udzielać informacji o utrudnieniach w ruchu, jakie mogą napotkać uczestnicy uroczystości.