Ponadhektarowy teren tuż za Zespołem Szkół nr 1 to miejsce, gdzie przed laty działały szkolne warsztaty, gdzie praktyczną naukę zawodu przechodzili uczniowie szkoły. Dzisiaj stoi tu powiatowa hala sportowa. Autorem filmu o 90-letniej historii tego miejsca jest Ireneusz Jarzyński.

Podczas premierowego pokazu dokumentu pt. „Warsztaty Szkoły Rzemiosł” pan Ireneusz przybliży historię tego miejsca. Będzie to we wtorek, 26 marca o godz. 17.30 w budynku szkoły. Dyrektor Paweł Szałecki zaprosił na oficjalny pokaz przedstawicieli lokalnych władz, pracowników Muzeum Miasta Pabianic, nauczycieli i uczniów. Mile widziani są również sympatycy „mechanika” i jego absolwenci.

Przed laty mury dawnego „mechanika” przy ul. Piotra Skargi 21 co roku opuszczało setki ślusarzy, frezerów, tokarzy i odlewników. To było elitarne miejsce i szkoła, która cieszyła się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród młodych pabianiczan. Młodzież dojeżdżała do szkoły z całego województwa. Przepisem na sukces szkoły był olbrzymi kompleks budynków warsztatowych.

Na pomysł nakręcenia filmu upamiętniającego okres świetności szkoły wpadł Ireneusz Jarzyński, jej absolwent i pasjonat lokalnej historii.

- To mój siódmy film – mówi pan Ireneusz. - Pierwsze opowiadały o pabianickich szkołach, „mechaniku”, I i II LO. Nakręciłem film o SP nr 5 z okazji 100-lecia szkoły. Kolejne projekty to filmy o Jadwidze Wajsównie i parafii Najświętszej Maryi Panny w Pabianicach. 

O autorze:
Filmowanie i dokumentowanie to pasja Ireneusza Jarzyńskiego. Filmowiec - amator z wykształcenia jest inżynierem, pracuje jako urzędnik w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od kilkunastu lat pasjonuje się lokalną historią. Pomysł nakręcenia pierwszego filmu pojawił się na spotkaniu klasowym. I tak powstał pierwszy pełnometrażowy film o niezwykłej szkole przy Piotra Skargi.