– Zbiórka została oficjalnie zarejestrowana i przeprowadzono rekrutację wolontariuszy, którzy 1 listopada będą czekać na darczyńców przy cmentarnych bramach – mówi Krzysztof Hile, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Zjednoczenie Pabianickie. – Mamy nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi w przeprowadzeniu kwesty, która jest realizowana od 2007 roku.

W ubiegłym roku ze względu na sytuację panującej pandemii, cmentarze przed 1 listopada zostały zamknięte i kwesta na ratowanie zabytkowych pomników na pabianickiej nekropolii nie doszła do skutku.

Jedyną formą wsparcia tej inicjatywy była dobrowolna wpłata na konto Stowarzyszenia. Udało się w ten sposób zebrać jedynie 1304 zł. Ta kwota nie wystarczyła na odnowienie choćby jednego pomnika. Członkowie Stowarzyszenia dołożyli ze swych składek drugie tyle. Za 2600 zł odświeżono trzy nagrobki odrestaurowane w minionych latach.

Prace pielęgnacyjne wykonano przy nagrobku Emilii i Rudolfa Budzinskich z rzeźbą Chrystusa Błogosławiącego, odrestaurowanym w 2012 roku i kapliczce rodziny Krusche na cmentarzu ewangelickim. Na cmentarzu katolickim odświeżono  nagrobek Josefa Kaisera z tzw. Alei Zapomnianych, odrestaurowany w 2015 roku.

– W efekcie 13 przeprowadzonych do tej pory zbiórek udało się odnowić 32 pomniki. 16 z nich znajduje się na cmentarzu ewangelickim, również 16 w części katolickiej – dodaje Hile. 

 Akcję renowacji pomników można również wesprzeć, wpłacając datek na konto Stowarzyszenia Zjednoczenie Pabianickie

nr KONTA BANKOWEGO: 04878800090024306120060001

z dopiskiem „Wpłata na renowację pomników na cmentarzu w Pabianicach”