W niedzielę (28 czerwca) w godzinach 7.00 - 21.00 będziemy wybierać prezydenta Polski. Jest 11 kandydatów (LISTA).

Uprawnionych do oddania głosu jest 50.967 pabianiczan. Komisji w naszym mieście będzie 29. Trzy z nich to obwody zamknięte: PCM i dwa DPS-y. Tu głosować będą tylko pacjenci i pensjonariusze.

Zobacz też: Wybory 2020: Sprawdź, gdzie głosujesz 

– Komisje będą w składzie 10-11 osobowym. Udało się skompletowac pełne składy – informuje Paweł Rózga, sekretarz miasta. – Podczas głosowania zostanie zapewniony reżim sanitarny.

W sali będzie mogło przebywać jednocześnie (oprócz członków komisji) od 4 do 6 osób ( w zależności od wielkości lokalu). Będą miały obowiązek noszenia maseczki i rękawiczek. Będą też płyny do dezynfekcji rąk.

– Ruchem będzie dyrygował ktoś z komisji. Na swoją kolej trzeba będzie poczekać przed lokalem – dodaje Rózga.

Nie będzie zamkniętych kabin do głosowania. Stanowiska przy stolikach zostaną oddzielone nieprzezroczystymi zasłonami.

– Najlepiej, gdyby wyborcy mieli własne długopisy. Długopisy pobrane od komisji będą natychmiast dezynfekowane – zapewnia Rózga.

Po raz pierwszy wszyscy uprawnieni mogą skorzystać z głosowania korespondencyjnego. Tych w Pabianicach zgłosiło się 250 osób. 

Do 26 czerwca (najpóźniej) może zgłosić chęć takiego głosowania pabianiczanin, który rozpocznie kwarantannę, izolację po tym terminie.

– Można to zrobić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP – informuje naczelnik. – Druczki zgłoszeń są dostępne w Wydziale Spraw Obywatelskich, ul. św. Jana 4.