Swoje stanowisko w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich przedstawili radni Koalicyjnego Klubu Radnych Pabianice:

„Ze względu na sytuację związaną z epidemią Koronawirusa sprzeciwiamy się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku. Nasze załączone poniżej stanowisko z apelem o wprowadzenie stanu wyjątkowego i odwołanie wyborów kierujemy do Premiera Mateusza Morawieckiego, gdyż zgodnie z art. 230 obecnie obowiązującej Konstytucji to Rada Ministrów wnioskuje do Prezydenta o jego wprowadzenie.

Jako radni, reprezentujący mieszkańców naszego miasta nie wyobrażamy sobie, aby przeprowadzenie głosowania 10 maja 2020r. było ważniejsze od bezpieczeństwa pabianiczan. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że do obsługi wyborów na terenie Pabianic niezbędny będzie udział ponad 300 osób. W obecnych warunkach nie ma możliwości przeszkolenia tak dużej ilości osób.

Sprzeciwiamy się także próbie zmiany Kodeksu Wyborczego przez Sejm. Głosowanie korespondencyjne dla osób powyżej 60 roku życia wcale nie zapewnia im bezpieczeństwa, w sytuacji gdy mieszkający z nimi młodsi członkowie rodziny udadzą się do lokali wyborczych, po czym wrócą do domu i zasiądą do wspólnego posiłku z seniorami. Zmiana ta dyskryminuje również osoby młodsze. Co ma zrobić 40 bądź 50 letni obywatel posiadający schorzenia przewlekłe, będący w grupie większego ryzyka - jeśli chce oddać głos w wyborach, jest on zmuszony udać się do lokalu wyborczego.”

To stanowisko poparł również niezależny radny Antoni Hodak (do niedawna radny Prawa i Sprawiedliwości):

„Niniejszym pragnę poinformować, że stoję na stanowisku, iż organizacja wyborów prezydenckich w terminie 10 maja br. byłaby posunięciem skrajnie nieodpowiedzialnym, narażającym zdrowie i życie obywateli. Jedynym właściwym kierunkiem na obecną chwilę jest ograniczanie kontaktów międzyludzkich - w inny sposób nie zatrzymamy rozwoju epidemii koronawirusa. Natomiast wybory, które są ważnym elementem demokracji, powinny się odbyć w terminie późniejszym, gwarantującym bezpieczeństwo Polek i Polaków, ale również zapewniającym równość i powszechność głosowania”.