Wykonawca remontu tramwajowego rozpoczyna nasadzenia zieleni. Jak ujawnił prezydent Grzegorz Mackiewicz na dzisiejszej konferencji, miasto dołoży się do tego kwotą 200 tys. zł.

Zieleni będzie więcej niż dotąd i w nowych miejscach. Kryterium doboru roślin jest m.in. efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza.

– Dobrano drzewa liściaste w trzech gatunkach – ujawnia Małgorzata Szambelan, inspektor nadzoru ds. zieleni w ramach projektu ŁTM. – Będzie to lipa drobnolistna, która ma walory ozdobne, miododajne i wykazuje dużą skuteczność w zatrzymywaniu pyłów zawieszonych. Będzie też wiśnia piłkowana „Royal Burgundy” i klony.

24 lipy wyrosną na różnych odcinkach Zamkowej, wiśnie - ciemno ulistnione drzewo, które w okresie kwitnienia obsypane jest intensywnie różowymi kwiatami - posadzą w rejonie marketu Netto.

Wykonawca remontu tramwajowego bierze się za zieleń Życie Pabianic

26 klonów - drzew z charakterystyczną kulą ciemnozielonych liści w zieleńcach pojawi się przed kościołem NMP, CH Echo, tzw. domem partii (posesja Traugutta 2) i na łukach Dużego Skrętu).

Posadzą 4462 różnokolorowe krzewy i byliny, m.in. tawułę van Houtte’a i tawułę japońską w różnych odmianach, będą berberysy, derenie, liliowce, róże i hortensje bukietowe Bobo.

– Wybrano gatunki roślin, które wyglądają efektownie, ale też dobrze radzą sobie w otoczeniu jezdni i są łatwe w pielęgnacji– zapewnia Agnieszka Pietrowska z UM.– Oprócz tego będą pełniły „zadania specjalne”, jak miododajne róże i liliowce, czy pomagające w walce ze smogiem lipy i klony.

Dodatkowo wzdłuż ulicy Zamkowej stanie 56 gazonów z roślinami.

– Gdyby rośliny się nie przyjęły, wykonawca wymieni je na własny koszt – zapewnia urzędniczka.

– Nasadzenia wykonane przy okazji remontu linii tramwajowej to tylko cześć planowanego w tym roku ukwiecenia – zapewnia prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Co jeszcze zaplanowano. Skwer im. Lubońskiego zostanie przedłużony od ul. Kaplicznej do Konstantynowskiej, tworząc zieloną pierzeję od strony jezdni (z zachowaniem od strony sklepów miejsc parkingowych i dojazdu).

Zazieleniona zostanie pusta dotąd przestrzeń na łuku parku Jordanowskiego, (od ul. Pomorskiej) oraz na Łaskiej przy dworcu PKP. Na skwerze im. Anny Walentynowicz odnowiony zostanie herb i rabata z kwiatów.

Na latarniach wzdłuż Zamkowej od Kościuszki do Gdańskiej zawisną 42 kwietniki z surfiniami. Stanie 15 kaskadowych stojaków z kwiatami i 12 skrzynek kwiatowych. Skrzynki z kwiatami ozdobią też most w parku Słowackiego.

Wykonawca remontu tramwajowego bierze się za zieleń Życie Pabianic