Od 10 października na terenie całego kraju jest obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży. Obowiązuje on również w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie. Nie możemy zrobić zakupów bez maseczki. A od 30 listopada obowiązuje on również w zakładach pracy. Oznacza to, że jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba powinny one wykonywać swoją pracę zasłaniając usta i nos. Tak samo sytuacja wygląda w częściach wspólnych zakładu pracy, czyli na korytarzach, w aneksach kuchennych, czy toaletach.

Mandat za brak maseczki nałożyć może policja, straż miejska i straż ochrony kolei.

Od 30 listopada wzrosły kary, które grożą nam za nieprzestrzeganie tego nakazu.

Teraz mandat może wynieść 1.000 złotych. Do tej pory było to 500 złotych.

Za złamanie przepisów przez dzieci odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie prawni.

Służby mundurowe mogą nam najpierw udzielić nagany.

Jeśli jednak będziemy się awanturować policja może nawet skierować sprawę do sanepidu. Ta instytucja ma większe uprawnienia, bo może wymierzyć karę administracyjną w wysokości nawet 30 tys. zł.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pabianicach od początku pandemii wystawiła jedynie 2 mandaty. Oba dotyczyły nieprzestrzegania kwarantanny. Nie były związane z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa.

Nowe przepisy regulują również kwestię robienia zakupów w dobie pandemii koronawirusa. Pracownik sklepu może odmówić obsługi klienta pozbawionego maseczki ochronnej.

Poszczególne komendy miejskie i powiatowe woj. łódzkiego nawiązały współpracę z lokalnymi stacjami  sanitarno-epidemiologicznymi w zakresie podjęcia wspólnych kontroli galerii handlowych w zakresie przestrzegania obostrzeń covidowych - informuje mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik Komedny Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Liczby dotyczące naszych działań każdego dnia się zmieniają.

Tylko 2 grudnia w Łódzkiem funkcjonariusze  w związku z łamaniem obostrzeń covidowych  pouczyli 4 osoby, nałożyli 106 mandatów karnych oraz skierowali 8 wniosków o ukaranie do sądów. W tym dniu skontrolowali blisko 300 punktów handlowych w galeriach. Od początku stanu epidemii sądy na wnioski policji w takich sprawach wydały blisko 690 wyroków skazujących.

- Zachowujmy też dystans - apeluje policjantka. - To od odpowiedzialności każdej osoby za wspólne bezpieczeństwo sanitarne zależy ograniczenie liczby zakażeń i spokojny świąteczny czas czego wszystkim życzymy. Podczas zakupów uważajmy tez na kieszonkowców a przy serfowaniu po sklepach w sieci na "atrakcyjne" na pierwszy rzut oka oferty bo oszuści internetowi teraz nie próżnują.