ad

Z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami w Pabianicach po raz drugi zorganizowano Grę Miejską „Bierzemy na warsztat tolerancję”. 10 maja uczniowie ze starszych klas szkół podstawowych oraz osoby z niepełnosprawnościami z ośrodków (łącznie 50 uczestników), połączeni w grupy mieszane, wspólnie realizowali różne zadania zlokalizowane w centrum miasta.

W grze I miejsce zajął zespół niebieski, czyli Szkoła Podstawowa Nr 8 wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Pabianicach.

II miejsce zajął zespół żółty, czyli Szkoła Podstawowa nr 5 im. Grzegorza Piramowicza i Warsztat Terapii Zajęciowej.

III miejsce należy do zespołu białego, czyli Szkoły Podstawowej nr 17 i Domu Pomocy Społecznej.

W tym roku celem Gry Miejskiej było uświadomienie, pokazanie, a być może nawet doświadczenie tego, że niepełnosprawność może przyjmować różne formy. 

 - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, to dzień, w którym jeszcze głośniej mówimy o tolerancji, akceptacji i równouprawnieniu. Dlaczego? Bo każdy człowiek jest wartościowy sam w sobie i warty poznania. Każdy człowiek ma prawo do godnego życia, realizacji celów i spełniania marzeń. Głos osób z niepełnosprawnościami często nie jest dość głośny, aby był usłyszany – potrzebują zauważenia i wsparcia podkreśla Agnieszka Jaksa, kierowniczka WTZ.

Gra Miejska została zorganizowana we współpracy: pabianickiej komendy policji, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Grupy Wolontarystycznej "Agrafka".

Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz oraz starosta Krzysztof Habura.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami przypada 5 maja. Zapoczątkowany był we Francji na początku lat 90. XX w., jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Celem tych obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.