Wakacje zaczęło 4.366 uczniów szkół podlegających miastu. W podstawówkach było ich 3.680, a w gimnazjach 685. Miejskie zakończenie roku odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3. Nagrody książkowe wręczono najlepszym. Z każdej szkoły były to dwie najwyższe średnie. Aleksandra Zajunc z klasy VIa w Szkole Podstawowej nr 9 miała na koniec aż 6,0. Oznacza to, że z każdego przedmiotu ma oceny celujące.

- Z niczego nie jestem słaba, ale wolę przedmioty ścisłe i w nich czuję się najlepiej. Na konkursy chodzę jednak z różnych dziedzin - od matematyki począwszy, przez przyrodę, po historię – wymienia dziewczyna.

Ola w minionym roku szkolnym zajęła trzecie miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Galileo. Dostała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Kangur” i została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia.

- Dużo się uczę, bo to lubię. Na wakacje zabieram powieści fantastyczne i lektury. Wolę jednak czytać to, co sama sobie wybiorę niż to, co muszę – mówi.

Jeszcze rok temu Ola i jej koleżanki myślały, że pójdą do gimnazjum. Najlepsza uczennica chciała pójść do łódzkiego gimnazjum, które istnieje przy Politechnice Łódzkiej. Zostanie jednak w Szkole Podstawowej nr 9.

- Bardzo się z tego cieszę – mówi. - Lubię nauczycieli, którzy mnie uczą, lubię moje koleżanki i kolegów.

W przyszłości chce pójść w ślady rodziców. Zamierza zostać lekarzem.

Oprócz Aleksandry Zajunc nagrody otrzymali: SP 1 Wiktoria Madalińska VIa (5,54), Piotr Marcinkowski IVb (5,6), SP 3 Katarzyna Gajda VIb (5,91), Jakub Dłubakowski VIe (5,82), SP 5 Aleksandra Mikuta VIb (5,45), Karolina Woźniak VIa (5,45), Amelia Otto IVb (5,45), SP 8 Nikodem Sęcio VIb (5,4) Mikołaj Cukrzyński Va (5,3), SP 9 Justyna Tust VIb (5,91), SP 13 Krzysztof Wroński VI (5,64), Jakub Herbrych VI (5,46), SP 14 Magdalena Reguła VI (5,73), Szymon Mela VI (5,64), Nadia Reguła IV (5,64), SP 17 Martyna Seliga VIc (5,7), Amelia Jędrczak IVa (5,64), Gim. 1 Zuzanna Frąckowicz IIIb (5,5), Katarzyna Adler IIIb (5,44), Gim. 2 Weronika Kuś IIIb (5,16), Julia Wachowicz IIIb (5,11), Gim. 3 Zofia Wosio IIIe (5,61), Iga Adach IIc (5,56), Gim. a'Paulo Maria Zawadzka III (5,47), Paulina Krajewska I (5,47), Heureka Mateusz Majewski I (5,16), Wiktoria Sobańska II (5,18), Juliusz Bury I (5,16).

Po oficjalnej części było przedstawienie. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty. Były więc tańce, śpiew, recytacja wierszy i gra na instrumentach.

- Wyszło pięknie – mówiły zachwycone dzieci. - Teraz bardzo nam się spieszy, bo zaczynamy labę.

Uczniowie zaczęli wakacje i na razie nie myślą o tym, co czekać ich będzie we wrześniu. Martwią się o to dyrektorzy szkół i nauczyciele. Wiele się zmieni. W szkołach podstawowych będzie otwarta siódma klasa. Pierwsze klasy wypełnią siedmiolatki. Będą uczyć się z nowych podręczników i zgodnie z nową podstawą programową. W gimnazjach zostanie tylko druga i trzecia klasa. Do budynków powoli przeprowadzają się uczniowie szkół podstawowych. Wielu nauczycieli zmieni pracę.