Wachlarz usług, jaki proponuje MZP, jest szeroki. Można wykupić dekorację grobu, ustawienie znicza, uprzątnięcie starych kwiatów i wypalonych zniczy, a nawet drewniane obramowanie na grób. To wszystko przez internet.

- Z tych usług korzystają najczęściej rodziny zmarłych, które są za granicą lub mieszkają daleko i z różnych przyczyn nie mogą odwiedzić grobu – mówi Grzegorz Janczak, dyrektor cmentarza komunalnego.

Poprzez stronę internetową zakładu można wybrać usługę. Jej realizacją zajmą się pracownicy. Usługi nie dotyczą jedynie grobów znajdujących się na nowym cmentarzu. Pracownicy MZP zajmą się też zleceniami z cmentarza ewangelickiego i katolickiego. Za postawienie znicza trzeba zapłacić 6 zł (plus cena znicza).

- Na stronie dostępne są wzory zniczy wraz z cennikiem i przykładowe wiązanki. Każdy może wybrać to, czego potrzebuje – dodaje dyrektor.

Ceny wiązanek zaczynają się od 28 zł. Najtańszy znicz kosztuje 5,50 zł.

- Jeśli klient sugeruje, że chce wiązankę z konkretnych kwiatów, to oczywiście dostosowujemy się do tej prośby – mówi.

Zanim wiązanka czy znicz znajdą się na grobie, pomnik jest omiatany z liści. Po wykonaniu usługi klient otrzymuje maila z dokumentacją fotograficzną.

Ci, którzy nie mogą zaopiekować się grobem osobiście, a chcą, by przed świętem zmarłych wyglądał wyjątkowo, mogą zamówić drewniane obicie grobu. Rama zostanie wykonana na wymiar i założona na pomnik. Za opłatą pracownicy „pogrzebówki” sprzątną też za nas wypalone znicze i stare wiązanki. Wystarczy podać numer kwatery, w której grób się znajduje, albo nazwisko zmarłego i rok śmierci.

- Te usługi zyskują coraz większą popularność. Dostajemy kilkadziesiąt zamówień rocznie – mówi Janczak.

To nie koniec propozycji. Ci, którzy chcą uczcić pamięć o zmarłym, mogą też wykupić wirtualną świeczkę: na 1 dzień (2,5 zł), 1 miesiąc (11 zł), 6 miesięcy (25 zł) lub rok (37 zł).

Opłaty za usługi można uregulować przelewem, bądź w kasie zakładu.