- Jeśli chcemy, to możemy zbudować porządne boisko na Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Byłoby to boisko do gry w nogę przez cały rok - cieszy się prezydent Zbigniew Dychto.

O pomyśle prezydenta nie wie prawie nikt w ratuszu.

- Pierwsze słyszę?! - mówi Paweł Pietrzak, naczelnik od inwestycji. - Nie mam tego zapisanego w budżecie.

- Ja też nic na ten temat nie wiem - dodaje Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia.

Na pomysł budowania kolejnego boiska prezydent wpadł w miniony poniedziałek podczas wizyty w Sieradzu. Spotkał się tam z posłem Andrzejem Biernatem. To on powiedział, że Ministerstwo Sportu może dać milion złotych na budowę boiska pełnowymiarowego ze sztuczną trawą i oświetleniem.

- Rzeczywiście, rozmawialiśmy o tym - mówi Łukasz Stencel, pełnomocnik prezydenta do spraw sportu. - Ale nie mamy szans w tym roku skorzystać z tego programu. Po pierwsze nie mamy w budżecie zapisanego boiska, a po drugie nie ma na to pieniędzy. Ale jest szansa, że w tym roku zrobimy projekt i zgłosimy się do ministerialnego konkursu na przyszły rok.

O kolejnym boisku marzy Piotr Adamski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Według planu zagospodarowania terenu MOSiR-u, jest miejsce na boisko za hotelem Włókniarz - wyjaśnia Adamski. - Bardzo poprawiłoby ono warunki treningów piłkarzy. Można by je wynajmować  zorganizowanym grupom i innym drużynom.

Na płycie głównej trawiastego boiska przy ulicy Kilińskiego można grać maksymalnie 6 godzin w tygodniu. Na bocznych boiskach 16-18 godzin w tygodniu. To bardzo mało.

- To dlatego, że trawa nie wytrzymuje, jeśli będą grać częściej - wyjaśnia dyrektor.

Boisko ze sztuczną murawą, pełnowymiarowe, z oświetleniem i wiatami dla zawodników, zostało wybudowane w Konstantynowie. Kosztowało 2.783.000 zł. Ministerstwo dało 1.300.000 zł. Są tam nawet plastikowe krzesła dla widzów. Piłkarze Włókniarza Konstantynów trenują na nim od listopada.

- Budowa podobnych boisk w całej Polsce to mój projekt pilotażowy. W ubiegłem roku zbudowano 6 identycznych boisk. W tym roku ma ich być aż 22. Każda gmina może się zgłosić po wsparcie finansowe. Trzeba tylko mieć plan boiska i wypisać wniosek - wyjaśnia poseł Biernat. - Na boisku w Konstantynowie gra się rewelacyjnie. Już sprawdzałem.

Dzieci i zawodnicy klubu piłkarskiego trenują za darmo. Dorośli za godzinę gry muszą zapłacić 100 zł.