Konferencja prasowa została wyemitowana przez ogólnopolskie telewizje. Strategiczne cele opracowane przez rząd zaprezentował Mateusz Morawiecki, premier RP.

- Dążymy do tego, żeby dynamika wzrostu zakażeń była malejąca. Chcemy ograniczyć liczbę zgonów. Kolejnym celem jest zapewnienie wydolności służby zdrowia. Będziemy robić wszystko, aby utrzymać gospodarkę w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych.

Ograniczenia dotyczą branży gastronomicznej, czy turystycznej.

Najbardziej narażone na utratę życia w wyniku choroby są osoby w wieku +65. Wśród nich jest najwięcej osób, które korzystają z respiratorów. Dlatego ponownie wprowadzono godziny dla seniorów. Będą obowiązywały w tym samym czasie co podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa Covid-19. Godziny dla seniorów będą od czwartku.

- Dajmy w godzinach od 10.do 12.00 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach zrobić zakupy tylko seniorom – zaapelował premier.

Podczas konferencji wielokrotnie zapewniano, że metody na ograniczenie epidemii są trzy, niezmienne: ddm – dystans, dezynfekcja i maseczka.

Adam Niedzielski, minister zdrowia mówił, że przygotowujemy się na różne scenariusze.

- Prowadzimy prace nad zwiększeniem bazy łóżkowej w szpitalach – mówił.

Jeśli chodzi o edukację to nie ma zagrożenia zamknięcia szkół i przejścia na zdalne nauczanie.

- Dyskutujemy intensywnie kwestie systemu edukacji. Na dzień dzisiejszy 98 procent szkół jest w systemie stacjonarnym. Na razie strategia którą zaproponowało Ministerstwo Edukacji Narodowej w sierpniu zdaje egzamin. Nie będzie w tej kwestii zmian w najbliższym czasie – zapewnił premier. - Tryb nauki zdalnej nie odbywa się bez żadnych kosztów społecznych. W sytuacji długotrwałej izolacji są duże uszczerbki na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.

W przypadku pojawienia się zakażenia w szkole będzie na określony czas wprowadzana nauka zdalna lub hybrydowa. Jeśli sytuacja się zmieni będą wprowadzane zmiany, ale o tym rząd poinformuje z odpowiednim wyprzedzeniem.

Obecnie dzieci i młodzież mają obowiązek przebywania w maseczkach w przestrzeni wspólnej. W klasach, po zajęciu miejsc, maseczkę mogą zdjąć.

- Chcemy możliwie jak najdłużej utrzymać ten stan w systemie edukacji – dodał premier.