Do naszego miasta zjadą biegacze z Polski i zza granicy. Szykują się wielkie emocje.

- W ubiegłym roku było rewelacyjnie, więc mam nadzieję, że uda się nam to powtórzyć. Rywalizacja będzie na pewno duża, bo przyjeżdżają bardzo utytułowani biegacze - mówi Piotr Kardas, organizator ABM Jędraszek UltraPark Weekend 2022. Bartek Olszewski, znany bloger też mam pobiec w  tym biegu.

Impreza biegowa odbędzie się w najbliższy weekend (13-15 maja). Pabianice staną się gospodarzami mistrzostw Polski - w biegu 24-godzinnym oraz Pucharu Polski w biegu 48-godzinnym. Trzeci i czwarty bieg to Puchar Polski na dystansie 50 i 100 kilometrów.

- Swój udział zapowiedziało już wielu wspaniałych biegaczy. W tej edycji zgłosiło się wiele osób zza granicy. Dużo będzie Ukraińców, Litwinów i Czechów, ale na listach startowych jest też dwóch Brytyjczyków, dwóch Serbów i Amerykanin – wylicza Kardas.

Organizatorzy mają nadzieję, że padną rekordy. Swój udział zgłosiła Patrycja Bereznowska.

- Mam nadzieję, że pobiegnie na rekord świata – mówi Piotr. - Poza tym będzie biegła Małgorzata Pazda – Pozorska, która przebiegła 261 kilometrów u nas na jednym z wcześniejszych biegów. Całe przygotowania postawiła na ten start w tym biegu, więc mam nadzieję, że padnie rekord świata.

Biegi rozegrane będą w Parku Wolności. Trasa wytyczona została na szerokiej i wyasfaltowanej alejce.

- Trwa remont, ale mamy nadzieję, że nie będziemy to przeszkadzać biegającym. Z amfiteatru nie korzystamy, cała nasza baza jest przy pomniku.

Od pierwszej edycji UltraPark Weekend organizatorem jest Pabianicki Klub „O Co Biega”. O tym, że bieg jest dobrze zorganizowany świadczy fakt, że Polski Związek Lekkiej Atletyki kolejny raz wybrał ten klub i miasto Pabianice do organizacji biegu.

- To dla nas niezwykłe wyróżnienie - mówi Piotr Kardas. - Sponsorem tytularnym zawodów po raz kolejny została pabianicka fabryka okien - ABM Jędraszek.

Honorowy patronat nad imprezą objął Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic oraz Krzysztof Habura, starosta pabianicki.

Zapisy już się zakończyły. W biegach weźmie udział ok. 170 biegaczy. Przyjść i kibicować może każdy. Pierwszy bieg wystartuje w piątek (13 maja) o godz. 18.30. Będzie to UltraPark 48h. W sobotę o godz. 7.00 wystartuje UltraPark 24h. W niedzielę start zaplanowano o godz. 8.00. Wtedy wystartują zawodnicy dwóch biegów, czyli Supermaratonu na 100km i 50km.

Pobiegnie ok. 20 osób z Pabianic, w tym ci, którzy już wcześniej stawali na podium, czyli Adam Olkusz, Izabela Sysio. Na listach startowych są też m.in. Katarzyna Dumka, Edyta Ryder, czy Kamila Myszka-Marcinkiewicz. Zadebiutuje Viktor Volkov, który pobiegnie w biegu 24-godzinnym. Nie wiadomo czy pobiegnie Milena Grabska-Grzegorczyk, która walczy z kontuzją.

- Tu nasz apel do ludzi, aby nie przeszkadzali. Prosimy, aby nie wchodzić z pieskami na główną aleję. Mieszkańcy chyba już się przyzwyczaili i dopingują. Nie ma nieporozumień między nimi, a biegaczami – prosi Piotr.

Według prognoz pogody powinno być słonecznie i ciepło. To ważny element podczas biegu, szczególnie tak długiego.

- Pogoda zapowiada się ciepła, nawet wyjątkowo jak na trzech ogrodników. Dla tych szybkich biegaczy nie jest to za dobra pogoda, ale w naszym parku jest na tyle chłodno, że myślę, że temperatura nocna 8 stopni, a w dzień 20 stopni nie będzie im przeszkadzać. Ważne, żeby w nocy się za bardzo nie wychłodzić. W tamtym roku była duża obniżka temperatury i niektórzy ciężko to przechodzili – dodaje organizator.