8 stycznia w całej Polsce rozpocznie się protest kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Pabianice przyłączyły się do akcji. Przed budynkiem ZUS-u przy ul. Kościuszki pojawią transparenty z hasłami wyrażającymi niezadowolenie wobec praktyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kobiety, które same sobie są szefowymi, czują się pokrzywdzone przez inspektoraty i traktowane jak złodziejki. Dlaczego?

Od dłuższego czasu ZUS „prześwietla” panie, które prowadzą działalność gospodarczą, zdecydowały się na macierzyństwo i z tego tytułu pobierają zasiłki macierzyńskie. Urzędnicy wyszli z założenia, że wśród nich są takie, które założyły fikcyjny biznes lub zatrudniły się na na krótki okres czasu, opłacają najwyższe składki, aby później pobierać wysokie świadczenia. Kontrole wydają się uzasadnione, ale niestety wrzucił wszystkie kobiety do ”jednego worka”. Podczas wnikliwych, przedłużających się kontroli dochodzi do absurdalnych sytuacji. Cierpią te matki, które uczciwie prowadzą swoją działalność. Kontrolerzy doszukują się czegokolwiek, aby obniżyć podstawę do ubezpieczenia, wstrzymać wypłaty zasiłków chorobowych i macierzyńskich lub zażądać zwrotu wypłaconych już świadczeń. Dokumenty są sprawdzane wielokrotnie nawet kilka lat wstecz.

Zdesperowane kobiety z całej Polski postanowiły działać wspólnie. Stworzyły ruch społeczny Matki kontra ZUS, który ma swój profil na facebooku. Wyrażają tam swoje niezadowolenie, wspierają i motywują wzajemnie do działania. Protest Zorganizowała Marlena Kaduk. Pabianicką koordynatorką akcji jest Lucyna Dobroszek.

Zapewniają, że rozumieją potrzebę kontroli, ale są przeciwne nękaniu ich tydzień po porodzie lub wzywaniu z noworodkiem przy piersi. Problemem zostały także dotknięcie ciężarne kobiety na L4. Stres związany z uciążliwymi kontrolami często prowadzi do załamania nerwowego.

- Wzywamy wszystkie gnębione matki do wyrażenia sprzeciwu wobec nagonki, którą urządziła na nas instytucja ZUS!- czytamy w jednym z postów na fb.

Panie chcą walczyć o zmiany w Ustawie o Ubezpieczeniach Społecznych. Złożyły nawet swoje propozycje zmian w prawie u Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Z jednej strony mają one karać nieuczciwe matki, a z drugiej chronić te uczciwe.

8 marca przed kancelarią premiera odbędzie się protest ogólnopolski.