4 kwietnia oficjalnie rozpoczęto budowę fabryki pomp ciepła Daikin przy ul. Giełdowej. Pisaliśmy o niej TUTAJ.

Gospodarzami ceremonii byli przedstawiciele zarządu firmy Daikin, a uczestniczyli w niej m.in. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, ambasador Japonii Akio Miyajima, prezes ŁSSE Marek Michalik, prezes Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz oraz wicestarosta powiatu pabianickiego Gabriela Wenne-Błażyńska. gminę Ksawerów reprezentowali wójt Adam Topolski oraz przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Jędrzejczyk.

Budowę fabryki zainaugurowano zgodnie z japońskim rytuałem tokoshizume no matsuri. W miejsce przyszłego zakładu rozlano japońskie wino oraz wysypano sól i ryż. Według tradycji ma to ukoić bogów ziemi, oddać im cześć, a także wyrazić prośbę o zgodę na budowę oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas prac.

Japończycy rozpoczęli budowę fabryki w Ksawerowie

Nowa fabryka przy w Ksawerowie ma być odpowiedzią na rosnący popyt na czystą energię w ramach transformacji energetycznej w Europie. To największa, w ostatnich latach, inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Docelowo będzie to jeden z trzech największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych firmy Daikin na świecie.

Zakład powstaje na działce o powierzchni 320 tys. m kw. Szacunkowa wartość inwestycji to 300 mln euro. Jej przedstawiciele zadeklarowali, że do 2030 roku zatrudnią nawet 3 tys. osób. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 r., ale nowe zakłady mają zacząć pracować trzy miesiące później.