Mieszkańcy podpabianickiej wsi grają w filmie, niczym mieszkańcy Jeruzala w serialu „Ranczo”. W jednej z głównych ról występuje Jerzy Błoch - sołtys i szef tutejszej Rady Gminy. Serial kręci reżyser, aktor, scenarzysta i producent - Marcel Szytenchelm. Telewidzowie znają go  z roli w serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei, w którym grał  Mariana Koniuszko – syna wszechmogącego prezesa.

Teraz Szytenchelm pracuje nad autorskim czteroodcinkowym serialem pt. „Marian Koniuszko - najtańsze taxi w mieście”. W roli Mariana występuje on sam. Na ekranie zobaczymy też zabytkową taksówkę marki Fiat 125p w kolorze sahara, z numerem bocznym 1313. 

– Pozwoliłem sobie na kręcenie filmu nawiązującego do „Zmienników”, bo nieskromnie powiem, że sam wiele wniosłem do tego filmu. Kto nie zna tego filmu nic nie straci, a dla ktoś go zna to, będzie to wartość dodana – zapewnia aktor Szytenchelm. Reżyser Bareja był bardzo zadowolony z mojej pracy. Powtarzał mi: „Marcel nie zmarnuj swojego talentu, poczucia humoru i wyobraźni”. No i staram się...

Scenariusz do swego serialu Szytenchelm pisał półtora roku. Akcja  dzieje się współcześnie. w Łodzi i w okolicach. I w sposób komediowy z perspektywy taksówkarza Mariana Koniuszko opowiada o współczesnej Polsce. Każdy odcinek ma osobną fabułę, a łączy je postac Koniuszki. Sceny rozgrywają się w taksówce w trakcie kolejnych kursów Mariana jak i miejscach jego przejazdów. Akcja jednego z odcinków toczy się właśnie w Bychlewie.

W filmie Szytenchelma grają zaprzyjaźnieni aktorzy profesjonalni i duża grupa aktorów-amatorów. Są wśród nich mieszkańcy Bychlewa, wybrani przez reżysera : Jerzy Błoch - sołtys wsi i przewodniczący Rady Gminy, jego mama Anna, szwagier Andrzej z dziećmi i wnukami oraz sąsiedzi.

Teraz w Bychlewie Marcel Szytenchelm kręci sceny z .... lotniska. Filmowy dyrektor (sołtys Błoch) uroczyście przecina wstęgę podczas uroczystości zakończenia przebudowy i poszerzeniem pasa startowego dla samolotów. Od tego momentu lotnisko będzie mogło przyjmować „duże” samoloty.

I to na razie tyle fabuły...

Serial będzie gotowy pod koniec przyszłego roku. Gdzie go zobaczymy?

– Dzisiaj mamy czasy producenta. Do telewizji trzeba pójść z gotowym filmem - opowiada Szytenchelm. – Ja nie mam zamożnych sponsorów, sam jestem sobie producentem, scenarzystą i reżyserem. Robię to co kocham, spełniam się. Czuję się w artystycznym obowiązku opowiadać o współczesnej Polsce w sposób barejowski.

W drugim odcinku serialu grają między innymi: Marcel Szytenchelm, Jerzy Błoch, Anna Błoch, Andrzej Stępień, Małgorzata Brandenburg, Agata Kołacz. Leszek Majak, Daria Jarzębińska, Jerzy Warszewski oraz mieszkańcy Bychlewa. Operator: Karol Wysznacki, muzyka: Witold Ambroziak.

Marcel Szytenchelm to aktor, reżser, scenarzyta. To on powołał do życia łódzkie Studio Teatralne „Słup”, w którym jest reżyserem i dyrektorem artystycznym. Urządza obchody Dnia Tuwima i Dnia Reymonta. Jest pomysłodawcom i współautorem Galerii Wielkich Łodzian - pomników w na ulicy Piotrkowskiej. Z jego inicjatywy powstały: Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Fotel Jaracza , Pomnik Lampiarza. Marcel jest również pomysłodawcą Ławeczki Tuwima. Od kilku lat nagrywa autorskie teledyski. Ostatnie to ;Ulica palce lizać, Galaktyczny Reymont, Menela

Więcej o tym co dzieje się na planie filmowym w Bychlewie przeczytacie Państwo w papierowym wydaniu Życia Pabianic, które ukaże się w najbliższy wtorek.

Życie Pabianic numer 32/2020

Zainteresował Cię ten temat?

Cały artykuł przeczytasz w tym wydaniu gazety.

Cena 2,50 zł (przy płatności kartą lub przelewem on-Line) lub 6,15 zł (SMS)