Na najbliższej, wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego zamierzają złożyć trzy wnioski. Czego dotyczą?

Pierwszy mówi o budowie bezkolizyjnego przejazdu drogowo-kolejowego na ul. Lutomierskiej.

- Samorząd powiatowy jak i samorządy gminne od lat zabiegają o to, by powstał – powiedział podczas sobotniego briefingu Krzysztof Habura, starosta pabianicki. - Swoje działania kierowaliśmy zarówno do Ministerstwa Infrastruktury, jak i do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz innych instytucji, które mogłyby w tym temacie pomóc i coś zrobić. W tej chwili chcemy nasze działania skierować do władz województwa łódzkiego. Jako że droga ta jest teraz krajową, a w 2023 stanie się drogą wojewódzką, dobrze byłoby już teraz podjąć pewne działania projektowe w związku z tym bezkolizyjnym przejazdem.

Za budową tunelu na ul. Lutomierskiej optują też władze miasta, posłowie i senatorowie z naszego terenu.

Przeczytaj też: Poseł Trela wie, skąd wziąć 23 mln na budowę tunelu. Niedawno swoją pomoc w tej sprawie deklarował również senator Krzysztof Kwiatkowski. Od wielu tygodni pabianiczanie podpisywali się również pod petycją dotyczącą budowy bezpiecznego przejazdu. „Za” opowiedziało się 5 tysięcy osób. Zebrane podpisy trafią do rąk Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury.

Kolejną propozycją, jaką KO skieruje do budżetu województwa łódzkiego, dotyczy przedszkoli, a dokładniej wyposażenia ich w nowoczesne ściany i podłogi interaktywne, umożliwiające szereg kreatywnych zajęć dla dzieci.

- To nowa technologia, jeszcze u nas nieobecna, natomiast widzieliśmy jak działają i jesteśmy przekonani, że sprawdzi się w tych placówkach – zapewniał Arkadiusz Jaksa, radny powiatowy.

Trzeci wniosek dotyczy rehabilitacji pocovidowej dla mieszkańców naszego powiatu. Jego koszt to 7 mln złotych.

- W tej rehabilitacji chcemy uwzględnić psychologię dziecięcą, ponieważ obecna sytuacja covidova odbija się negatywnie na naszych milusińskich – dodał Robert Kraska, członek zarządu powiatu. - Będzie ona dostępna w Pabianickim Centrum Medycznym. W jej koszt wejdą dopłaty do usług oraz niezbędne doposażenie.