W maju roku 2018 powiat pabianicki wszedł w realizację programu in vitro. W 2020 r. doczekamy się pierwszych narodzin.

– W ubiegłym roku w programie było 25 par. To mieszkańcy powiatu pabianickiego – mówi Jacek Wróblewski, członek zarządu powiatu odpowiedzialny m.in. za realizację programu. – U 10 kobiet stwierdzono ciąże. Prawdopodobnie w tym roku doczekają się dziecka.

Starostwo co kwartał dostaje raport z realizacji i efektów programu od Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta ze Rzgowa, która realizuje pabianicki program.

– Ostatni był bardzo radosny dla nas – dodaje Krzysztof Habura, starosta pabianicki.– Przybędzie nam obywateli.

Taką radosną wiadomość przekazano na dzisiejszej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym.

Przypomnijmy, że programu leczenia niepłodności drogą zapłodnienia pozaustrojowego Starostwo wprowadziło za namową Marka Gryglewskiego (ówczesnego radnego powiatowego) w 2018 roku.

Zobacz: Rusza program in vitro. 50 par z powiatu ma szansę na upragnione dziecko

27 kwietnia 2018 r. zarząd powiatu podpisał z urzędem miasta Łodzi umowę na korzystanie z licencji Programu leczenia niepłodności drogą zapłodnienia pozaustrojowego, który nasz sąsiad wprowadził już w 2016 roku.

Starostwo zarezerwowało na realizację programu zarezerwowało po 150.000 zł na rok. Koszt jednego zabiegu oszacowano na 15.000 zł. Z tego wynika, że ok. 10 par będzie mogło skorzystać z pomocy finansowej powiatu w walce o rodzicielstwo.

Na realizację programu Starostwo przeznaczyło 4 lata, tj. 2019-2023. O przystąpieniu do programu decydowała kolejność zgłoszeń i kwalifikacja medyczna. Podstawowym warunkiem było miejsce zamieszkania: teren powiatu pabianickiego i wiek kobiety; od 20 do 40 lat.

Zobacz też: Przed kościołem zbierali podpisy przeciwko in vitro