Jak co roku Szkolna Grupa Amnesty International z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Piątkowisku organizuje wydarzenie Maraton Pisania Listów. Piszemy w obronie więźniów sumienia. Część otwarta dla wszystkich, którzy chcą się włączyć w działanie, 14 grudnia (sobota) w godz. 12.00-20.00.
Czym jest maraton?
W czasie maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju piszemy w weekend 14-15 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane do ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione, przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Dlatego co roku organizujemy Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działamy w ramach Pilnych Akcji.

Na wspólne pisanie spotykamy się zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Pisanie listów rozpoczynamy o godz. 12.00 w sobotę i kontynuujemy przez 24 godziny, gdzieniegdzie z krótką nocną przerwą.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów.

W ubiegłym roku w ponad 200 miejscach w całej Polsce wspólnie napisaliśmy 182.197 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad 1,5 miliona apeli! Dołącz do nas także w tym roku. Twój list ma znaczenie.

Więcej: http://amnesty.org.pl/maraton-pisania-listow/kogo-bronimy.html