W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się dwudniowe warsztaty sztuki ludowej i rękodzieła dla uczniów szkół podstawowych. W czwartek i piątek (12 i 13 września) dzieci pod okiem doświadczonych twórców ludowych z regionu łódzkiego uczyły się, jak wyplatać przedmioty z wikliny, poznawały tajniki rzeźby w drewnie, wykonywały papierowe kwiaty, wycinanki łowickie oraz podkowy i bransoletki ze sznurka.

Warsztaty o charakterze ludowym to jeden z elementów projektu artystyczno-ekologicznego „Kolorowa Lokomotywa”, w realizację którego od 1 lipca włączył się Miejski Ośrodek Kultury. Głównym organizatorem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Łódzki Dom Kultury, który do udziału w projekcie zaprosił kilkanaście miast z  województwa łódzkiego. 

Oprócz warsztatów projekt obejmuje konkursy, projekcje filmowe, prelekcje i wycieczki. W ramach tych ostatnich dzieci z pabianickich szkół były w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich w Łagiewnikach, a w najbliższym czasie, 24 września pojadą - w zależności od pogody - do Moszczenicy lub Sulejowa.