Pierwszym punktem ekologicznej wycieczki było spotkanie ze Zbigniewem Didochem z koła łowieckiego, sędzią kynologicznym pracy psów myśliwskich. Towarzyszyła mu Fousek - suczka rasy wyżeł czeski szorstkowłosy. Zbigniew Didoch podczas spotkania, które dodatkowo urozmaicił pokaz filmowy, zapoznał uczniów z podstawowymi zasadami łowiectwa.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dąbrowa” . Przewodnikiem był pabianicki leśniczy Bogdan Kolasiński, który pokazał uczniom pierwsze wiosenne rośliny.

Na koniec wyprawy dzieci pojechały do Dłutówka, gdzie mogły zobaczyć zrekonstruowany samolot „Łoś” – pomnik pilotów wojskowych poległych w tamtych okolicach we wrześniu 1939 roku.

Wycieczka do leśnictwa Dąbrowa była drugą, realizowaną przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Uczestniczyli w niej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 wraz z opiekunami. Pierwsza odbyła się na terenie gminy Dobroń, a uczestniczyli w niej uczniowie SP nr 3. Kolejne, w których wezmą udział uczniowie innych szkół podstawowych, zaplanowano do Jeziorska i gminy Tuszyn.