W konferencji udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 i uczniowie ze szkoły w Ksawerowie.

- To była bardzo dobra lekcja historii – stwierdziła Patrycja Strzemińska. - Nie pierwszy raz uczestniczyłam w takim wykładzie i bardzo lubię w taki sposób poznawać wydarzenia z przeszłości.

- Bardzo podobał mi się film, który obejrzeliśmy. Było to dwadzieścia minut pięknie opowiedzianej historii. Zobaczyliśmy też, jak dzisiaj wyglądają cmentarze poległych legionistów – dodaje Karolina Skrobiszewska.

Konferencję zorganizowano w Zespole Szkół nr 3, ponieważ szkoła nosi imię Legionistów Miasta Pabianic. Harcmistrz Jarosław Górecki opowiadał o wyjazdach harcerzy na Ukrainę. Jeżdżą tam po to, aby porządkować i odnawiać groby legionistów polskich.

W ZS 3 można również oglądać wystawę „Cmentarze legionowe na Wołyniu”. Są na niej zdjęcia, dokumenty i opisy wydarzeń historycznych. Są też mapy, np. plan bitwy pod Kostiuchnówką. Przeczytamy tam o cmentarzach wojennych: Bracka Mogiła, Wołczeck, Maniewicze, Koszczyce, Jeziorno i Kowel.

- Zapraszamy uczniów i nauczycieli ze wszystkich szkół do oglądania. Zachęcamy do tego, aby przychodzili grupami – apeluje Hanna Grącka, dyrektor szkoły.

W konferencji poza młodzieżą uczestniczyli również nauczyciele i dyrektorzy pabianickich szkół. Byli też radni miejscy, przedstawiciele placówek oświatowych oraz harcerstwa. Konferencję zorganizowali: ZHP Chorągiew Łódzka i Oddział Centrum Dialogu Konstiuchnówka. Patronat nad wydarzeniem objął senator Maciej Łuczak. Podobne konferencje będą organizowane również w innych miastach regionu łódzkiego. Tą wyróżniał specjalny poczęstunek. Uczestnicy mogli spróbować oryginalnych ukraińskich cukierków.

- Są bardzo dobre – powiedziała Karolina Hetmańska. - Rzeczywiście nieco inne niż dostępne u nas.

Organizatorzy konferencji zachęcają nauczycieli, aby organizowali wycieczki szkolne właśnie w tamte rejony. Harcerze mają tam dobrą bazę do przyjmowania gości. W budynku, który posiadają, jest ok. 50 miejsc. Są to w większości dwu- i trzyosobowe pokoje z łazienkami.