Z wolontariuszami „Agrafki” zrealizował projekt „Randka z Psycholem”. Teraz zarapuje!

Damian jest świeżo upieczonym psychologiem i pracuje w Poradni Psychologicznej Dzieci i Młodzieży w Łodzi oraz w Zespole Szkół Prywatnych Optima w Pabianicach. Jest też wolontariuszem grupy wolontarystycznej „Agrafka”, z którą przygotował i zrealizował projekt „Randka z Psycholem”. Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie i pozwoliła przybliżyć młodzieży pracę psychologa, pedagoga i psychiatry.

- Odkąd mam kontakt z młodzieżą, często widzę stygmatyzację osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz opór przed korzystaniem z takiej pomocy – mówi Damian. – To jest bardzo poważny problem, jeśli błędne przekonania są przeszkodą w szukaniu takiej formy pomocy.

A może być inaczej, dlatego Damian podjął rękawicę i zorganizował z „Agrafką” „Randki z Psycholem”.

- Impuls do działania pochodził od koleżanki. Podchwyciłem temat i tak powstał projekt, i spot reklamowy o edukacji psychologicznej – opowiada. – Chciałem, żeby młodzież miała możliwość obycia się z psychologiem, pedagogiem i psychiatrą na bardziej neutralnym gruncie. Żeby mogli poznać ich jako ludzi, poza przestrzenią gabinetu, żeby zobaczyć w nich ludzi.

I tak we wrześniu w pabianickich szkołach były trzy spotkania - warsztaty oparte na interakcji młodzieży z przedstawicielami wymienionych profesji.

- Uczniowie mogli powiedzieć, co myślą o tych zawodach, opowiedzieć o swoich obawach – dodaje Damian. - Specjaliści mówili ze swojej perspektywy, przybliżając specyfikę swojego zawodu.

Projekt spodobał się uczniom, zaangażowały się szkoły. W pilotażu „Randki z Psycholem” bezpośrednio wzięło udział 80 uczniów (pierwsze i drugie klasy z I LO, II LO i ZS nr 2).

- Dostałem informacje od uczestników, że po warsztatach ktoś poszedł do specjalisty, inna osoba z większym zrozumieniem spojrzała na swoją przyjaciółkę. Opowiadali o tym, że poruszane tematy dały im do myślenia, u niektórych wzbudziły nawet niepokój - mówi psycholog.

Nikt nie przeszedł obok tematu obojętnie

- Uczniowie w trakcie spotkań opowiadali, że mają trudności z dostępem do psychologa, zarzucali psychologom, że ci biorą tylko pieniądze, a ich praca i tak nikomu nie pomaga – opowiada Damian. – O pedagogach słyszeliśmy, że są osobami, którym ciężko zaufać, a o psychiatrach, że są lekarzami czubków i wariatów. Dzięki rozmowom ze specjalistami wiele osób było skłonnych spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy. Zdobyć się na refleksje i z wyrozumiałością spojrzeć na tych, którzy korzystają z takiej pomocy.

A dlaczego „Randka z Psycholem”?

- Taki „psychol” to część każdego z nas, ta część, która nie radzi sobie z problemami. A z nimi borykają się wszyscy. Nie nauczono nas, jak wyrażać swoje emocje, jak sobie z nimi poradzić. Brakuje u nas psychoedukacji - tłumaczy. - Młodzież zmaga się z odrzuceniem, strachem przed wystąpieniami publicznymi, porażkami, przed oceną. Boryka się ze wstydem, walczy z brakiem asertywności. Gdy zadbamy dla nich o tę przestrzeń psychiczną, nie będziemy musieli martwić się o ich rozwój intelektualny i wyzwania, które przed nimi stają.

Kolejne „randki” to pomysł, który ma szanse na kontynuację.

- Chcemy, żeby było ich więcej – zapewnia Damian. – Może w przyszłym roku się uda, jak pojawią się granty na ten cel. Czekamy. Nie odpuścimy tego tematu.

Psychologia to jednak nie wszystko. Damian ze swoją zawodową pasją połączył również pracę artystyczną. Jest muzykiem – rapuje.
16 listopada w klubie bilardowym przy ul. Mariańskiej odbyła się premiera najnowszego teledysku do piosenki Damiana, a wszystko w ramach koncertu zatytułowanego „OBUDŹ SIĘ - Sztuka jako forma wyrażania siebie oraz własnych emocji”.

- Chciałem pokazać poprzez to wydarzenie, jak można wykorzystać swój potencjał, a on często może pojawić się w dojrzalszym wieku, gdy zaspokoimy już swoje podstawowe potrzeby typu bezpieczeństwo - tłumaczy.

Podczas koncertu na skrzypcach zagrał Arthur Lewinowicz, Magda Kwasik pokazała swoje obrazy, zatańczyła Anhelina Stonska, o swojej pasji opowiedział filmowiec Rafał Urbankowski, zaśpiewała Agata Radek i Daimon (Damian Nowacki) - organizator wydarzenia.  To artyści, którzy swoją pasję odnaleźli w różnych okresach życia.

-  Jak na przykład Rafał, filmowiec – dodaje Damian. - On raptem od roku realizuje swoją pasję i uwierzył, że potrafi i może to robić. Bez względu na wiek możemy coś w swoim życiu robić i zacząć realizować. Tym wydarzeniem chcę nawoływać do tego, że warto odnaleźć w życiu to, w czym jesteśmy dobrzy, coś wartościowego.

Damian swoją muzyczną pasję rozwija od dwóch lat.

- Jako nastolatek zacząłem rapować, ale z braku wiary i wejścia w takie poważne dorosłe życie odsunąłem to na bok – opowiada. - Po studiach poczułem, że chcę do tego wrócić i robię to z coraz większym rozmachem.

Profil facebookowy Damiana Nowackiego możecie śledzic TUTAJ