W gościnnej Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej rywalizowały zespoły wokalne, chóry i soliści. Na szóstym (już nie miejskim a powiatowym) Przeglądzie Piosenek Turystycznych i Żeglarskich 2023 spotkali się uczniowie siedmiu szkół podstawowych: „jedynki”, „trójki”, „ósemki”, „dziewiątki”, „trzynastki”, „czternastki” i „siedemnastki”. Zdaniem jurorek, poziom występów był bardzo wysoki.

W kategorii solistów pierwsze miejsce zajęło troje uczestników przeglądu: Małgorzata Różycka (SP 3) za piosenkę „Rajdowa cha–cha”, Piotr Łużyński (SP 13) za piosenkę „Bitwa” i Helenka Łagowska (z czwartej klasy SP 17) za „Piosenkę na rozgrzanie”. Drugie miejsce zajęły: Hanna Pecholak (SP 1) i Martyna Brzezińska (SP 17), a trzecie: Lena Pik (SP 3), Anna Oklejak (SP 3) i Barbara Buchwald (SP 14).

Najlepsze chóry zaprezentowały: Szkoła Podstawowa nr 13 i Szkoła Podstawowa nr 17 (pierwsze miejsce ex aequo). Na drugim stopniu podium stanęły chóry: „Kopernik” ze Szkoły Podstawowej nr 3 i „Tutti” ze Szkoły Podstawowej nr 14 (także ex aequo).

W kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych pierwsze miejsce zajął zespół z „ósemki” w składzie: Maria Miler, Natalia Saładaj, Wiktoria Pijewska, Julia Łęgowska, Amelia Nadera, Martyna Dobrosz, Eliza Zalas. Drugie miejsce przypadło zespołowi wokalno – instrumentalnemu z „dziewiątki” w składzie: Natalia Agata, Jan Giza, Lidia Jagusiak, Julia Samonek.

Wśród zespołów wokalnych Grand Prix przyznało duetowi: Magdalena Król i Julia Surowiecka ze Szkoły Podstawowej nr 17. Był to jednogłośny werdykt jury. Drugie miejsce zajął zespół „Stokrotki” w składzie: Ewelina Działecka, Natalia Jarmakowska, Zofia Karczmarczyk, Helena Łagowska, Iga Mirowska i Natalia Zielińska także z „siedemnastki”.

W jury tegorocznego przeglądu piosenek zasiadały: pianistka i pedagog Małgorzata Kunce (Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach), flecistka i pedagog Gabriela Fogel (Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach) oraz nauczycielka Izabela Czestkowska (Szkoła Podstawowa nr 17).

Powiatowy Przegląd Piosenek Turystycznych i Żeglarskich świetnie zorganizowała i przeprowadziła ekipa nauczycieli i pracowników „siedemnastki”.