Wystawa „O matmo!” w sposób niezwykły pokazuje, że królowa nauk jest ciekawa, a otaczający nas świat jest pełen matematycznych reguł. Jej eksponaty można dotknąć, wprawić w ruch, przeanalizować lub stworzyć z nich coś nowego. Dzięki 19 interaktywnym stacjom sprawdzimy, na czym polega m.in. szyfr Cezara, spacer z funkcją, czy istnieje idealna symetria, co wspólnego mają sznurkografy z współczesnymi wyszukiwarkami internetowymi, czym różnią się od siebie mapa i globus oraz jakie są między nimi przekłamania. Nie brakuje też łamigłówek matematycznych.

- Chcemy udowodnić, że matematyka jest piękna, wcale nie jest nudna i nie są to tylko zadania. Pokazujemy jej praktyczną, a czasem zupełnie niespodziewaną stronę - mówi edukatorka Marcja Thunnissen. - W całej ekspozycji są tylko dwa eksponaty, w których trzeba posługiwać się cyframi. Cała reszta nie ma ich w ogóle, ale to wciąż czysta matematyka.

Wystawa „O matmo!” podzielona jest na trzy grupy tematyczne: matematykę stosowaną, podstawy matematyki i matematykę rekreacyjną. Niektóre eksponaty wymagają skupienia i może z nich korzystać tylko jedna osoba. Przy innych można eksperymentować we dwie lub więcej osób.

Mobilna wystawa „O matmo!” powstała dzięki wspólnemu Programowi Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”. Jeździ po całej Polsce, do szkół w mniejszych miejscowościach. Nad jej stworzeniem pracowali matematycy, fizycy, projektanci, inżynierowie, konstruktorzy, elektronicy, laboranci oraz stolarze i tokarze.