Przed rokiem pabianicka młodzież gościła we Włoszech. W tym roku wybrała się do Grecji.

Celem wyprawy było podniesienie kompetencji językowych (angielski, grecki) uczniów i kadry, otwieranie polskiej młodzieży na świat, samorozwój oraz rozwijanie umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych. Projekt sfinansowała Unia Europejska.

Do greckiej miejscowości Leptokaria, położonej jednocześnie u stóp Masywu Olimp i nad Morzem Egejskim, pojechało 24 uczniów z klas drugich LOs, 4TFo i 4TEL wraz z dwoma opiekunami i dwóch nauczycieli na kursy dla kadry.

Wszyscy gościli w Liceum Ogólnokształcącym Kontariotissa. Podczas zajęć z grecką młodzieżą nasi uczniowie zapoznali się z greckim systemem nauczania, greckim modelem rodziny, religią, najważniejszymi świętami oraz tradycją. Rozmawiali w języku angielskim, poznawali podstawy języka greckiego. Mieli też okazję brac udział w zajęciach z robotyki. Wraz z grecką młodzieżą dyskutowali o prawach i obowiązkach obywateli Unii Europejskiej. Tworzyli prezentację multimedialną o położenia Polski, jej zabytkach, szkolnictwie, tradycji i świętach. Nie zabrakło czasu na pogawędki, zdjęcia, grę w siatkówkę i naukę greckich tańców.

ZS3 w Grecji Erasmus+

Uczniowie mieli zajęcia z języka angielskiego, informatyki oraz wykład w Muzeum Historii Geologicznej Olimpu w Leptokarii - o geologii Grecji. Podczas gier terenowych i wycieczek, organizowanych w czasie wolnym, poznawali kulturę, historię, tradycje, zwyczaje i kuchnię Greków, a także atrakcje turystyczne regionu. Popłynęli statkiem na wyspę Skiathos, zobaczyli Ósmy Cud Świata wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Meteory, podziwiali pejzaż Wąwozu Enipea, odwiedzili klimatyczne miasteczka Litochoro i Stary Panteleimon, zwiedzili średniowieczną twierdzę w Platamonas.

Pabianiczanie spędzili w Grecji niezapomniane chwile. Urzekły ich krajobrazy, historia i zabytki, gościnność mieszkańców, tamtejsza kuchnia oraz tradycje muzyczne. Wielu zawarło nowe znajomości.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wyjazdu na stronie internetowej szkoły: https://zs3pabianice.edu.pl

ZS3 w Grecji Erasmus+