Uczennice i uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 2 przetestowali dziś alkogogle, czyli okulary umożliwiające trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z promilami alkoholu we krwi. Wielu z nich miało problem z prostym poruszaniem się w goglach ustawionych na 0,5 promila. Dziewczynom szło nieco lepiej, ale i tak pokonanie linii prostej sprawiało kłopoty.

- Dzięki alkogoglom młodzież może zobaczyć, jak ich organizm reaguje na spożycie alkoholu. Jakie zagrożenia czyhają na kierowcę, jeśli próbuje jeździć po alkoholu samochodem – wyjaśnia sierż. sztab. Michał Łyszkowski z Wydziału Ruchu Drogowego pabianickiej komendy.

Na terenie autodromu pabianiccy policjanci poprowadzili zajęcia profilaktyczne pt. „Przygotuj się z pabianicką policją do prawa jazdy”.

- Mamy też tutaj instruktora jazdy, który dzięki Testowi Stewarta pokazuje, jak płynnie ruszać, płynnie zatrzymywać się i pokonywać zakręty. Jest też drugi instruktor, który osobom, które dopiero będą przystępować do egzaminu, pokazuje podstawowe elementy placu manewrowego - mówi policjant.

Test Stewarta polega na tym, że w misie zamontowanej na pokrywie silnika samochodu znajduje się piłeczka. Kierujący, który ruszy płynnie lub płynnie będzie się zatrzymywał, spowoduje, że ta piłeczka nie będzie się przemieszczać. Jeśli będzie szarpał przy ruszaniu i hamowaniu, wtedy ta piłeczka wyleci z miski.

Czy inne szkoły też wezmą udział w takich akcjach?

- Niewykluczone, że inni uczniowie będą brać w nich udział. W przyszłym miesiącu będziemy próbowali też zrobić takie działania w Zespole Szkół nr 1 - dodaje sierżant sztabowy.