Niemal 1.000 uczniów z całej Polski powróciło z 10-dniowych kolonii zorganizowanych przez Fundację Muszkieterów. Wśród nich znalazło się ponad 60 dzieci z województwa łódzkiego – w tym z Pabianic.

„Wakacje z Muszkieterami” to ogólnopolska akcja społeczna organizowana przez Fundację Muszkieterów. Tegoroczna edycja akcji kierowana była do uczniów w wieku 8-12 lat zamieszkujących miasta lub okolice miast, w których funkcjonują sklepy Intermarché i Bricomarché. Nagrodę w postaci 10-dniowej kolonii otrzymały dzieci, które na co dzień wykazywały się wzorową postawą i uzyskały dobre wyniki w nauce.

Dla większości z nich był to pierwszy w życiu wyjazd wakacyjny poza miejsce zamieszkania. W koloniach uczestniczyli podopieczni Centrum Administracyjnego do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. Aleksandra Kamińskiego w Porszewicach oraz Polskiego Czerwonego Krzyża w Pabianicach. Dzieci wypoczywały w górach w Murzasichlu, gdzie miały okazję spotkać się z prezydentową, Agatą Kornahauser-Dudą.

Podopieczni fundacji przebywający w Jastrzębiej Górze zobaczyli Trójmiasto i zwiedzili Oceanarium. Uczestnicy kolonii w Murzasichlu pojechali do Krakowa, Wadowic oraz Zakopanego.

Podczas każdej kolonii były gry i zabawy na świeżym powietrzu, ogniska, seanse filmowe i nocne gry plenerowe. Nie zabrakło zajęć kreatywnych: orienteeringu (treningu z mapą i kompasem), rękodzielnictwa, storyboardingu (tworzenia komiksów), warsztatów kulinarnych, sportowych rozgrywek czy prezentacji ABC podróżnika.

Emocjonującym dla dzieciaków wydarzeniem była wizyta znanej mistrzyni floretu – Sylwii Gruchały. Podczas spotkania koloniści miały okazję nauczyć się podstaw fechtunku, zapoznać z zasadami pojedynków fair play oraz zmierzyć w prawdziwej walce na szpady.