Koncert odbędzie się na Zamku (Stary Rynek 1) w środę, 3 kwietnia o godz. 18.00.

Wstęp wolny.

Za Wikipedią: Kantylena, melodyka kantylenowa (wł. cantabile - śpiewnie) – typ melodyki w dziele muzycznym charakteryzujący się śpiewnym (lirycznym) przebiegiem melodii (bez dużych skoków, zawierający małą liczbę nut o krótkich wartosciach, z zastosowaniem, w przeważającym stopniu, artykulacji legato), wolnym tempem, w odróżnieniu od melodyki figuracyjnej. Jest to materiał dźwiękowy dobrany w taki sposób, aby był wygodny do wykonania głosem ludzkim, zgodny z jego naturalnymi możliwościami.

Zalążkiem kantyleny był średniowieczny chorał, prowadzony w długich wartościach, jednakże pełen jej rozkwit przypada na lata późniejsze (kiedy dzięki stale rozwijanej technice instrumentalnej różnica pomiędzy melodyką kantylenową a figuracyjną stała się bardziej wyraźna) – okres dominacji stylu bel canto (XVI-XVII w.).

Typowymi przykładami kantyleny w muzyce wokalnej są wszelakie arie (np. aria z opery "Rigoletto" G. Verdiego), pieśni (np. pieśni solowe Schuberta), a w muzyce instrumentalnej nokturny (np. Nokturn H-dur op. 62 nr 1 Chopina).