W niedzielę otwarto X (jubileuszowy) Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata w Pabianicach. Kościół ewangelicki wypełnił się po brzegi. Wszystkich witała przy wejściu Magdalena Hudzieczek-Cieślar, dyrektorka festiwalu. Na inauguracyjny koncert oprócz przedstawicieli władz miasta i powiatu byli przyszli byli i obecni parlamentarzyści.

Ksiądz biskup Jan Cieślar, gospodarz świątyni, w której koncerty się odbywają życzył miłych wrażeń. Jedna ze słuchaczek, pani Dorota, znalazła w swoim programie "festiwalowy dzwoneczek". Zgodnie z tradycją to jej przypadło w udziale zadzwonienie na otwarcie imprezy.

X festiwal zaczął się od koncertu Golnar & Mahran Trio, muzyków o irańskich korzeniach. Golnar Shahyar - śpiew i gitara, Mahan Wirabab -gitara, fretless, aud, Amir Wahba -perkusja. W ich wykonaniu usłyszeliśmy jazz w połączeniu z orientalnym folkiem, rytmami polirytmicznymi, afro-kubańskimi i europejskimi elementami muzyki klasycznej.

– Głos Golnar wystarczyłby za wszystkie instrumenty świata - usłyszeliśmy od słuchaczy po koncercie.

Golnar Shahyar łączy śpiew plemienny z orientalnym jodłowaniem. Mahan Mirarab na gitarze o podwójnym gryfie (jeden bez progów) gra między skalami. Amir Wahba na swym unikalnym zestawie perkusyjnym prowadził nas w inny świat. Oklaskiwani byli na stojąco i bisowali. Zarówno muzycy jak i słuchacze zachwyceni byli atmosferą koncertu.