Tak o zakończonym właśnie plenerze, który odbył się w ramach Międzynarodowego Ekologicznego Projektu Artystycznego „Piękno Ziemi Łódzkiej”, mówią sami jego uczestnicy: Stanisław Wójcikowski, Grażyna Adamczyk, Elżbieta Jaguszewska, Elżbieta Gozdek, Zbigniew Didoch, Sławomir Łuczyński, Anna Możyszek, Czesława Zięba, Małgorzata Jasińska, Danuta Otomańska, Wiesława Przybyło– Cieślik, Lubomir Lichy, Jiri Novak, Konrad Knorowski i Stanisław Wójcikowski.

To niepowtarzalne w skali województwa przedsięwzięcie kulturalne, trwające od 16 do 20 września, Miejski Ośrodek Kultury zorganizował po raz drugi. Uczestniczyło w nim 15 osób, z czego dwóch artystów z Czech i jeden z Francji.

Projekt, tak jak rok temu, zainaugurowało otwarcie wystawy jednego z uczestników. Tym razem swoje obrazy w galerii MOK-u zaprezentowała Anna Możyszek z sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkini Stowarzyszenia Plastyków Amatorów w Łodzi oraz Klubu Żółwia, skupiającego uczniów pabianickiego artysty plastyka Norberta Hansa. Na ekspozycji zatytułowanej „Akwarelowe Lato”, którą można oglądać do listopada, znalazły się poplenerowe prace, które powstały od maja do końca sierpnia tego roku.

Następnego dnia (17 września) artyści wzięli udział w całodniowej wycieczce po ziemi łódzkiej. Wraz z organizatorami międzynarodowego projektu zwiedzili skansen oraz rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła” w Tomaszowie Mazowieckim oraz Groty Nagórzyckie. Pogoda nie sprzyjała spacerom, ale udało się zrobić kilka zdjęć i szkiców, na podstawie których artyści stworzą teraz po dwa dzieła, bo takie postawiono przed nimi zadanie. Głównym założeniem projektu jest bowiem utrwalenie na płótnie bądź też na papierze piękna danego obszaru. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć 15 listopada na wystawie w galerii MOK-u. Później, tak jak to było przed rokiem, wystawa „Piękno Ziemi łódzkiej” wędrować będzie po galeriach i placówkach gmin całego regionu. Organizator wyda też katalog oraz kalendarz ze zdjęciami prac artystów.

Uroczyste podsumowanie projektu, nad którym patronat objęli: marszałek województwa łódzkiego, starosta pabianicki i prezydent Pabianic, odbyło się w restauracji Hotelu RJ. Podczas uroczystej kolacji podziękowano artystom za udział w plenerze. Wręczono im drobne upominki oraz pamiątkowe medale. Całość spotkania urozmaiciło jam session, w którym wziął udział jeden z artystów pleneru, Czech Lubomir Lichy oraz Jacek Urlik z Tipsy Drivers. Czas umiliły również występy innych pabianickich muzyków. Zaśpiewał i zagrał Andrzej Krajewski, któremu towarzyszyli Grzegorz Małolepszy i Sławomir Krawczyk. Swoje umiejętności gry na akordeonie zaprezentował Czesław Dumka z kapeli podwórkowej Dobrzanie.

Projekt „Piękno Ziemi Łódzkiej” jest realizowany ze środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.