To festiwal jedyny w swoim rodzaju – promuje spektakle awangardowe i kontrowersyjne. To jednocześnie najstarsza impreza kulturalna w regionie łódzkim, organizowana przez Łódzki Dom Kultury. Jej tradycje sięgają początku lat sześćdziesiątych XX wieku.

Łódzkie Spotkania Teatralne po raz pierwszy będziemy gościć nad Dobrzynką. 7 listopada (sobota) o godz. 19.00 na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Kościuszki 14) zobaczymy Teatr Amareya w spektaklu „Yameru maihime” („Tańcząca chora księżniczka”), a 8 listopada (niedziela) o godz. 18.00 - laureatów Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich „ŁóPTA” 2015, Teatr „Trzcina” z Tomaszowa Mazowieckiego w spektaklu „Poza czasem”.

Wstęp wolny.

Amareya” to grupa powstała w Gdańsku, a jej nazwa w języku japońskim oznacza „heroiczne oddanie, bezwarunkowe poświęcenie”. „Yameru maihime” to spektakl nawiązujący do japońskich tradycji, którego tytuł odwołuje się do powieści Hijikaty Tatsumiego o tym samym tytule. Autorka spektaklu, Katarzyna Pastuszak z jednej strony sięga do własnego dzieciństwa, z drugiej zaś podejmie dialog z koncepcjami japońskiego artysty.

Poza czasem” to opowieść o człowieku, który wyrusza w podróż - we śnie szuka swojej drogi i podświadomie pyta o sens życia. Atutem tej realizacji jest oryginalna, autorska muzyka oraz dopracowane formy ruchu, pantomimy i tańca.