Maraton potrwa 3 godziny – od 15.00 do 18.00. Tak jak w roku ubiegłym, zaplanowano go w Powiatowej Hali Sportowej przy ul. św. Jana 30-36. Cel jest szczytny – zbiórka darów dla psów i kotów z pabianickiego schroniska oraz... gryzoni. Dlatego warunkiem uczestniczenia w zumbowym szaleństwie jest przyniesienie ze sobą prezentu dla zwierzaka. Może to być: karma, metalowa miska, kocyk, pościel, zabawka.

W tym roku po raz pierwszy do akcji dołączył oddział fundacji Viva. To grupa wolontariuszy, która ratuje gryzonie.

- Zajmujemy się odbieraniem pokrzywdzonych zwierząt z interwencji – mówi Aneta Kolasa z fundacji. - Leczymy je w naszym domu tymczasowym „Zbłąkane Ogony Pabianice”, stawiamy na łapki i szukamy nowych, kochających właścicieli. Problemy i potrzeby gryzoni są często pomijane. Dlatego tak bardzo potrzebują pomocy.

Viva prosi o dostarczenie na maraton niepotrzebnych klatek i akwariów, podkładów, trocin, misek, domków, kołowrotków i suchej karmy dla gryzoni.

Jeśli chodzi o psy i koty, pracownicy schroniska podpowiedzieli wolontariuszom, czego najbardziej im brakuje.

- Potrzebna jest karma dla szczeniaków oraz psów starszych – wyjaśnia Joanna Kolasa, współorganizatorka maratonu. - Warto kupić mniejsze opakowanie karmy, ale mającej więcej wartości odżywczych.

W ubiegłym roku podczas maratonu dla schroniska zebrano 137 puszek z mięsem, 800 kilogramów suchej karmy, 75 koców, kołder, 4 zabawki i 23 miski.
Na maraton, który organizuje Szkoła Tańca EsKadra, zapraszają instruktorzy: Agata Zielińska, Agnieszka Świątczak, Marta Włodarczyk, Piotr Włodarczyk, Adam Możdżer i Maciej Szamborant.
Na 3 godziny tańca można wejść „z ulicy” lub zapisać się pod numerem tel. 500-363-743. Oprócz darów dla zwierzaków zabieramy ze sobą buty na zmianę, wygodny strój i wodę.