Na szczęście jest jeszcze telewizja, współcześnie bardziej odpowiadająca gustom fanów gatunków innych niż kino przygodowe. W najnowszym wpisie przedstawiamy 3 seriale kostiumowe, które w ostatnich latach królowały w ramówkach największych stacji telewizyjnych.

„Muszkieterowie”

Emitowany w Polsce przez Stopklatka TV i Polsat Visat History serial „Muszkieterowie” to najnowsza wersja klasycznej powieści płaszcza i szpady Aleksandra Dumasa ojca, „Trzej muszkieterowie”. Produkcja brytyjskiego BBC skupia się na losach trzech „prywatnych ochroniarzy” króla Karola XIII – Atosa, Aramisa i Portosa oraz ubiegającego się o tę funkcję d’Artagnana, którzy za wszelką cenę starają się bronić swojego władcę przed wrogami, nie tylko tymi zewnętrznymi, ale także tymi czającymi się na królewskim dworze. W „Muszkieterach” nie brakuje tego, co pokochają wszyscy fani produkcji kostiumowych – wiernie oddanych realiów epoki, świetnej charakteryzacji, mocnych dialogów, ale przede wszystkim scen walki, które mogą równać się nawet z największymi hollywoodzkimi produkcjami. Serial doczekał się trzech sezonów.

„Wersal. Prawo krwi”

„Wersal. Prawo krwi” to seria kostiumowa, w której nie brak intryg i zawiłych związków miłosnych. W Polsce serial nadaje dostępny w ofercie https://telewizjaswiatlowodowa.pl Canal+ (premiera najnowszego, drugiego sezonu odbyła się 18 maja). Czego konkretnie dotyczy fabuła „Wersal. Prawo krwi”? Akcja skupia się na budowie tytułowego Wersalu, do którego postanawia przenieść się przestraszony spiskowcami z Paryża Ludwik XIV, czyli Król Słońce. Z czasem pałac zamienia się w wielki dwór, w którym mieszka kilka tysięcy przedstawicieli szlachty, pozostających pod kontrolą władcy. O sile serialu, oprócz ciekawej historii, decydują też doskonała charakteryzacja oraz kostiumy. Według pewnych źródeł na pierwszą serię przeznaczono ponad 30 milionów euro, więc przepychu rodem z prawdziwego Wersalu nie brakuje.

„Poldark – wichry losu”

Serial „Poldark – wichry losu” można oglądać na antenie TVP1. To kolejna produkcja kostiumowa BBC, która cieszy się nie tylko uznaniem widzów, ale także krytyków. Świadczą o tym nominacje do nagród takich jak Satelity (przyznawane przez Międzynarodową Akademię Prasową) oraz IFTA (Irlandzka Nagroda Telewizyjna i Filmowa). Seria opowiada o losach XVIII-wiecznego szlachcica Rossa Poldarka, który po wojnie amerykańskiej powraca do rodzinnej Kornwalii, gdzie zaskakuje go rzeczywistość – dowiaduje się o śmierci ojca, zdradzie narzeczonej oraz upadku rodzinnej posiadłości. Na razie wyemitowane dwie serie, ale premierę trzeciej odsłony zapowiedziano jeszcze na ten rok.