W historycznych strojach wystąpią członkowie bractwa Archeo-concept.

Pabianickie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zaczną się już w sobotę (19 września). Tego dnia od godz. 10.00 do 14.00 będzie można za darmo zwiedzać muzealne wystawy. Na niedzielę (20 września) w godz. 14.00-19.00 zaplanowano archeologiczny piknik, związany z wystawą „Starożytni Celtowie – smakosze życia…”.

Dlaczego akurat taki temat?

- Pamiątek po Celtach jest niewiele, a w pabianickim muzeum mamy jedyny w Polsce hełm późnoceltycki (na zdjęciu) oraz kompletne wyposażenie grobu wojownika celtyckiego – wyjaśnia historyk Ryszard Adamczyk. - Celtowie byli wojownikami i wynalazcami. Wprowadzili nowe technologie uprawy ziemi. Żyli krótko, ale cieszyli się życiem, smakowali je.

O tym, jak je celebrowali, dowiemy się podczas pikniku. Na terenie między mniejszym budynkiem muzeum (Stary Rynek 2) a kinem Tomi stanie kilka stanowisk bractwa Archeo-concept. Jego członkowie poprowadzą dla pabianiczan warsztaty: garncarskie (lepienie naczyń lub figurek), tkackie (pokazy tkania krajki), kowalskie (tworzenie zawieszek z paciorkami), przetwórstwa żywności (ubijanie kaszy, mielenie mąki w żarnach, lepienie podpłomyków) i zielarskie (poznanie roślinnych maści, naparów, barwników do tkanin oraz degustacja herbat). Dla dzieci przygotowano stoisko z watą cukrową. Niedzielnie zwiedzanie muzealnych wystaw również jest darmowe.

Dziś Celtowie kojarzą nam się głównie z bajkowymi postaciami – Aterixem i Obelixem. Stąd w niedzielę, jeśli pogoda dopisze, w kinie letnim przy ul. Gdańskiej 6 wyświetlony zostanie film z tej serii. Planowany początek seansu: godz. 18.30.

Organizatorem pikniku jest Muzeum Miasta Pabianic (koordynatorka projektu – Justyna Ruszkiewicz), a współorganizatorami: Łódzki Dom Kultury, Urząd Miejski, Starostwo oraz kino Tomi.